Topografi

Böcker om Sverige.
Böcker om Dalarna. Klicka här
Böcker om Stockholm. Klicka här
Om resor och länder. Klicka här


Författare Titel Förlag År Sidor Band Pris... *  
Ancker, Bo Mormors porter Rabén & Sjögren 1977 176 Inb sk.o. 40 kr 4 Berättelser från Stockholm. Teckningar av Björn Gidstam.
Ancker, Bo Turkiska paviljongen Rabén & Sjögren 1978 253 Inb sk.o. 45 kr 4 Berättelser från Stockholm. Teckningar av Björn Gidstam.
Andersson, Ingvar Skånes historia. Till Saxo och Skånelagen. P. A. Norstedt & Söner 1947 495 Inb. 45 kr 3
Andersson, Ulla m.fl. Mössebergsparken, minnen från en kurort Falköping 1986 112 Inb 100 kr 4 Rikligt med bilder. Bra skick.
Anrick, Lindhagen, Stenberger (red.) En bok om Göteborg. Svenska Turistföreningen. 1931 191 Häft 35 kr 3 Med bilaga Göteborgskarta.
Axelson, Maximilian Vandring i Wermlands elfdal och finnskogar NWT:s förl. 1978 160+6 Inb 70 kr 3 Faksimil av reseskildringen från 1852
Bande, Alf Kyrkbyn som blev stad. Hänt och upplevt i Karlskoga under 50 år. Spongs bokhandel. 1987 159 Inb sk.o 60 kr 3
Barthel, Sven Somrarnas ansikten Bonniers 1975 196 Inb sk.o. 60 kr 4 illustrerad av Roland Svensson.
Baum, Yngve/ Jönsson, Reidar Röster från ett varv Fyra förläggare 1978 64 Hft 35 kr 3 Foton från ett varv i Helsingborg
Bergenskjöld, Eric Nora bergslag vid 1784 års slut. Åke Mossberg 1984 137 Inb. 60 kr 4 Bra skick. Med en del intressanta äldre foton.
Bergfors Georg Norrifrån Sv. Kyrkans diakonistyrelses bokförlag. 1936 231 hft. 70 kr 3 Ngt snedläst. "Bilder från övre Norrland"
Bergman, Bo. Yngve Berg. Stockholmsdikter Bonniers 1947 116 Häft 45 kr 3 Med trevliga helsides Stockholmsbilder av Yngve Berg. Originalupplaga.
Bergström, Beata / Hagberg, Knut I Arontorp där blommar en ros, Öländska motiv skildrade i bild. Nordisk Rotogravyr 1965
Inb 60 kr 3 Fotobok i liggande format med foton av Beata Bergström.
Bjersby, Ragnar Traditionsbärare på Gotland vid 1800-talets mitt. Uppsala 1964 361 Häft 60 kr 3 En undersökning rörande P. A. Säves sagesmän.
Björkman Rudolf m.fl. Jönköpings läns städer Norstedts 1915 64 Inb 150 kr 3 Linneband m. Blekt rygg. Folioformat.
Blomquist, Gustaf m.fl. Ernst Bloms Västerås- bilder från 1895-1945 Västerås stad 1967 95 Inb. 35 kr 3 Sk.omsl. Med en reva i baksidan, i övrigt gott skick.
Boberg Torsten Ränna på björn Lindblads 1946 175 hft. 50 kr 3 Historier från Jämtland med omnejd
Boethius Johannes Orsa en sockenbeskrivning del I Nordisk rotogravyr 1950 617 Inb 140 kr 3
Brodin, Linus Arvika. Köpingen och staden 1811-1911-1936 Arvika 1937 800 Inb. 125 kr 2 Halvfranskt band ,ngt nött rygg. Tjock bok illustrerad med foton , orten och personer.
Brunius, T / McCurdy J C Sätra Brunn Sätra Brunn 1994 173 Inb sk.o. 150 kr 4 Vacker fotobok med John Chang McCurdys foton.
Busser Joh(an) B(enedict) Utkast till beskrifning om Upsala Brombergs 1979 276+158+ register Inb 75 kr 4 Faksimil av de två verken från mitten av 1700-talet. Utvikbara kartor och bildplanscher
Bååth-Holmberg, Cecilia. Skogsboda gård. Norstedt & Söner 1908 270 Inb. 100 kr 3 Rikligt illustrerad .
Böök, Fredrik Resa till Växjö. Norstedts 1926 55 Häft 45 kr 3 "Skall man bila från Båstad till Växjö, så kan man taga vägen över Laholm och Markaryd."..börjar den här boken om Växjö.
Campbell Lina (red.) Sörmländsk bygd under 7000 år Katrineholms kommun 1988 317 Inb 120 kr 4 Kulturminnesvårdsprogram för Katrineholms kommun. Rikt illustrerad, två lösa kartor medföljer.
Dahlberg Erik Svecia antiqua et hodierna Sture 1978 469 Inb 250 kr 4 Röd skinnimitation med gulddekor och skyddsplast. "Numrerad praktupplaga" varav detta är nr 1844.
Dahlberg,Folke Vättern Wahlström & Widstrand 1949 134 Inb 50 kr 3 Teckningar av författaren. Biblioteksbok.
Dahlgren, Lotten Ransäter Wahlström & Widstrand 1905 317 Inb 150 kr 3 Värmländska släktminnen från 1800-talets förra hälft. Illustrationer. Vacker hlfr band med 5 upphöjda bind.
Elgström, Ossian. Hyperboreer, Reseliv och forskningar bland Jukkasjärvilapparna 1919-1920. Bonniers. 1922 313 Inb. 750 kr 3 En sida inuti har ett hörn på ett par cm. avrivet.
Engström, Albert Smålandshistorier Vårt hems förlag. 1929 272 Inb. 25 kr 3 Med en del svartvita teckningar av Albert Engström.
Eskeröd, Albert Gotländska stränder LT:s 1975 303 Inb. 80 kr 4 Sk.omsl. Med några små revor. Boken illutsrerad av Erik Olsson
Evers, Tore (red.) Strövtåg i kulturbygd Sydkraft 1981 128 Häft 60 kr 4 Ur innehållet: Glasindustrin i Småland, Himmelsberga - en levande radby, Ringsjöbygden. Foton.
Forssberger, Annalisa Resa genom Uppland. Rabén & Sjögren 1976 253 Inb sk.o 45 kr 3
Forsstrand, Carl Stf:s resehandböcker V Wahlström & Widstrand 1912 186 Inb. 50 kr 3 En utvikbar karta. Tyvärr saknas kartan som skulle ligga i fickan längst bak.
Gelotte, Göran Södertälje som badort. Södertälje 1974 79 Häft 65 kr 4 Många gamla svartvita foton.
Gerdehag, Peter (foto), Mårten Aronsson (text) Bygden där vinden vände. Prisma 1999 190 Inb sk.o 120 kr 4 Trevlig fotobok om Bråbygden i Kristdala socken, Oskarshamn .
Graus, Olof Beskrifning öfver Wästmanland Vestmanlands läns tidning 1904 538 Inb. 260 kr 3 Ryggen något nött
Hallerdt, Björn/Thurfjell, Birgitta (red.) Ladornas bygd. Foto Adolf Hjort Norrbottens museum 1976 136 Inb 60 kr 3 En smakfull fotobok som skildrar byarna Alvik-Långnäs i Nederluleå socken under perioden 1922-48.
Hallgren, Bengt Arvika NWT:s förlag 1966 93 Häft 75 kr 3
Hammarskjöld, Dag Från Sarek till Haväng STF 1961 112 Häft 45 kr 4 Bra skick. Teckningar av Georg Lagerstedt.
Hammerin, Torsten Strängnäsposten genom tiderna. Strängnäs Gilles skrifter 1970 30 Häft 100 kr 4 Intressant skrift med många bilder.
Hamner, J.W Stf:s resehandböcker XV, Gottland Wahlström & Widstrand 1920 182 Inb. 90 kr 4 Förlagets röda klotband.
Hedmark, Helger, Heidenstam m.fl. Lidingön i våra dagar P.A. Norstedt & Söner 1925 260 Inb 180 kr 3 Inbunden i grönt band. Solblekt i överdelen, annars bra skick. Bland kapitlen: Lidingö folkskolor förr och nu av Nils Helger, Norra och Södra Lidingöns bebyggelse, Industrien på Lidingön med bl.a. Bilderna "En av Nyberg konstruerad motorbåt med luftpropeller" ,"Nyberg med sin flygmaskin på den å Lidingön anlagda träbanan". Rikligt illustrerad bok.
Heldt, Arne Kraftstationer i Ådalen. CEWE-förlaget 1982 45 Inb sk.o 45 kr 4 Perfekt skick. Alla Ådalens kraftstationer är beskrivna. Mycket foton.
Herrmans, Ralph Levande skärgård Askild & Kärnekull 1980 94 Inb 90 kr 3 Fotobok i 4:o format. Blått klotband, ej skyddsomslag.
Holmström, R / Svensson, S.A. (red) Värmland Allhem 1956 530 Inb 230 kr 3 Förlagets blå 4:o klotb.Rikligt med foton och konstbilder.Väger över 2kg.
Holmström, R / Svensson, S.A. (red) Västerbotten Allhem 1969 512 inb sk.o. 230 kr 3 Förlagets blå 4:o klotb.Rikligt med foton och konstbilder.Skyydsomslag blekt på rygg ,samt mindre bit saknas. I övrigt är bandet i gott skick.Väger över 2kg.
Jensen Alfred Habsburg Bonniers 1899 263 Inb 90 kr 3 Några minnen och studier från Österrike-Ungern. Med 132 illustrationer.
Jensen S Jens Ljuva drömmar- Hammarkullen åtta år senare Korpen 1982 134 Inb 70 kr 4 Uppföljaren till fotoreportaget "Hammarkullen".
Kjellin, Bitte m.fl. Välkommen till Linköping. Stockholm 1975 173 Inb. 25 kr 3 Mycket bilder, även reklam.
Kjersén Sven/Gustav Ekeberg m.fl. Västra + Östra västmanland hembygdsbok I+II J.A. Lindblads 1927 343+216 Hft 110 kr 3
Kjersén, Sven Stf:s resehandböcker XXIX, Västmanland och Närke Wahlström & Widstrand 1923 289 Inb. 50 kr 3 Tyvärr saknas kartan som varit inlimmad länst bak.
Lagerberg Carl/ Thulin Otto GÖTEBORG UNDER 300 ÅR Medéns bokh. Aktieb. Förl. 1923 254 Inb 530 kr 3 Gulddekorerat band i liggande folioformat. En praktbok fullständigt överfylld av foton, kartor och teckningar.
Landell, Nils-Erik / Holmåsen, Ingmar Bonniers Bonnier 1975 94 Inb. 45 kr 3 Rikligt med foton
Lander, Ernst Pionjär bland fjällens folk, Ernst Landers dagboksanteckningar 1898-1901 FA Press förlag 1981 158 P 60 kr 5 Bra skick.
Liljeroth, Erik Lund, ett bildverk Allhems 1950 185 Inb sk.o. 85 kr 3 Några revor i skyddsomslaget, i övrigt bra skick.
Lilonius, Andreas Erici Uplandiae Elogia. ( Lovtal till Uppland ) Hygienisk Revy 1964 85 Häft 65 kr 4 Originalupplagan trycktes 1651. Bra skick.
Lindgren Arne Västra kusten Liber 1978 212 Inb 110 kr 4
Lindholm, Valdemar Ur Borgsjö sockens krönika. Ågrens boktryckeri 1921 140 Häft 100 kr 3
Lindman, Christian m.fl. Den stora branden . Stadsbranden i Strängnäs den 17 april 1871. Strängnäs Gilles skrifter 1971 40 Häft 90 kr 4 Foton, bl.a. gamla från förödelsen.
Linnarsson, L-E. / Karlsson, H Vandring i min stad- en bokhandelsbok om Falköping Norders bokhandel 1980 108 Inb 60 kr 3 Gult klot , ej skyddsomslag. Mycket intressanta gamla foton och nyare.
Linné, Carl von Västgötaresa förrättad 1746 Natur & Kultur 1961 267 Inb 35 kr 3
Lundberg, Birger I min lilla stad Rabén & Sjögren 1964 106 Inb sk.o. 45 kr 3 Om Hudiksvall där Birger Lundberg växte upp.
Manker Ernst Viddernas vandrare Folket i bild 1959 189 Inb 80 kr 4 Namnteck försättsblad. Rikligt med foton.
Manker, Ernst Bortom fjällen, mark och människor i Lappland. Folket i bild 1957 189 Inb 75 kr 3 Rikligt med fina foton av författaren.
Manker, Ernst Viddernas vandrare Folket i Bilds förlag. 1959 189 inb 95 kr 4 Namn i bläck på förs.bl.
Matz, Edvard (m.fl.) Roslagen STF 1993 216 Inb 50 kr 4 Bra skick. Rikligt illustrerad. Bl.a. Om motorfabriken Pythagoras, Om Forsmark, Wira Bruk m.m. STF årsbok 1994.
Meurling, Erik (utgiv.) Från gamla prästhem i Linköpings stift Gleerupska 1926 232 Häft 70 kr 3 Mycket foton. Minnen från gamla svenska prästhem III.
Möller, Hans Heby, bygd och människor Inferi 1988 140 Häft 65 kr 5 Rikligt illustrerad. Av Heby Skrivareverkstad.
Nordlinder, Märta Wiks slott Wiks fhsk. 1994 38s. Hft. 50 kr 4 Slottets historia i text och bild
Nordström, Ludvig Lort-sverige Kooperativa 1938 435 Häft 30 kr 2 Med teckningar av författaren.
Norman, Birger Samverkan med en flod. Ångermanälvens flottningsförening. 1966 64 Inb 65 kr 4 Om flottning i Ångemanälven. Foton.
Norman, Birger Ådalen 31 Rabén & Sjögren 1969 251 Inb 50 kr 4 Med foton
Odd, Orvar / H. Siegumfeldt (teckningar) Trollhätta-album. Samling af de vackraste och märvärdigaste utsigter vid och omkring Trollhättan. D. F. Bonniers 1861
Inb. 280 kr 2 Med 10 helsides litografiska planscher. Bandet är slitet och en mindre fuktfläck i nederdelen av sidorna (men en god marginal från bilderna). Boken är komplett. Här finns bl.a. litografi på Toppöfallet, Slussning, Utsigt uppofrån Slussarne. Flera motiv med båtar.
Olls, Bert / Sven O. Bergkvist. Det gamla fiskeläget. Rabén & Sjögren 1969
Inb. 45 kr 3 Om Bergön i Bottenhavet. Med detaljrika svartvita teckningar.
Olsson Gits Gits guide till Åland Gumaelius u.å. 105 Inb 70 kr 3 Illustrerad med teckningar av Gunnar Erkner. Förlagets dekorerade pappband.
Pontán, Einar / Alf Brenner Porkalabygden och dess minnen. Holger Schildts 1945 341 Häft 70 kr 3 Skildring av det förlorade kärnområdet i svenska Nyland. Rikligt illustrerad. Många författare. Bifogad karta (lös)
Rangström, Lena/ Skeri, Karin m.fl. Skokloster - slott och samlingar Skoklosters slott 1980 79s. Hft. 35 kr 3 En rik myckenhet färgillustrationer
Rasmussen, Eric. Sandskrift Zindermans 1972 144 Inb 50 kr 5 Ett och tjugo stycken om Halland. Illustrerad av Hans Fagerström.
Rentzhog, Sten Stad i trä Nordiska museet 1967 331 Hft 75 kr 3 Ett verk om panelarkitekturen med utgångspunkt i Haudiksvalls byggnadshistoria. Rikt illustrerad; utvikbar karta. Ett par små skador på omslaget.
Rindberg, Lo 100 år med handel och industri i Östersund Ö:s handels//förening 1984 160 Inb. 70 kr 3 Rikt illustrerad med gamla foton och vykort
Rolén Mats/Trostemo Per Kring länsherrens gård- länsstyrelsen i Jämtlands län 1810-1995 J. Läns museum 1995 176 Inb 70 kr 4 Illustrerad med teckningar och foton. Några små noteringar med bläck.
Rundberg, Amalie Strängnäsminnen. Nordiska museet 1964 152 Häft 45 kr 3
Rådström, Anne Marie m.fl. De stora sjöarna. STF 1991 215 Inb. 25 kr 4 Bl.a. om Vänersjöfart, Svea Kanal, Hjälmarens fågelliv m.m. STF årsbok 1991. Mycket bilder.
Röjd, Albin Ett kyrkoarkiv berättar. Eric Ericssons bokhandel. 1958 278 Inb. 60 kr 3 Beskrivningar om Färila, Kårböle och Los församlingar.Med foton.
Rönnbäck, Oscar Den gamla gården. Ur Svinninge gårds historia. Emil Kihlströms 1957 211 Inb 80 kr 4 Teckningar utförda av elever vid Konstakademien 1957. Fint band skinnrygg.
Schenström, F. Stf:s resehandbok III Stockholms, södermanlands, uppsala, västmanlands, örebro & värmlands län. Wahlström & Widstrand 1898 199 Inb. 120 kr 3 Ryggen blekt. Förlagets röda klotband.
Sjöström, Christopher En stockholmares minnen 1880-1900 Tidens förlag 1937 161 Häft 65 kr 4 3 biblioteksstämplar, ouppsprättad. Med en del intressant Stockholmsfoton.
Spong, Berit Strängnäs Wahlström & Widstrand 1953 124 Inb 70 kr 3 Teckningar av Gunnar Brusewitz.
Stenberger, Mårten Ölands forntida borgar Alqmuist & Wiksell 1966 55 Häft 25 kr 4 Svenska Fornminnesplatser Nr 21
Sterner Björn Bygdeknallar och stadsköpmän LT:s 1970 175 Inb 70 kr 3 Sjuhäradsbygdens gårdsfarihandels historia.
Stiernstedt, Marika Riksäpplet Wahlström & Widstrand 1941 285s. Inb. 70 kr 3 Förlagets halvlinneband; främre omslaget medbundet.
Strömberg, E. Stf:s resehandböcker XXXIII, Ångermanland & Medelpad Wahlström & Widstrand 1926 155 Inb. 140 kr 3 Utvikbar karta i gott skick. Förlagets röda klotband.
Sydow, Waldemar von (redaktör) Sveriges bebyggelse, städer och samhällen. Borås Caroli Hermes 1944 709 Inb 500 kr 3 Halvfranskt band med röd rygg. Tung bok med information och foto av 2132 fastigheter i Borås med omnejd. Skavd i ena pärmens överkant, i övrigt gott skick.
Söderbäck, Per. Skrock, sed och sägen (i en smålandssocken) Wahlström & Widstrand. 1921 151 Häft. 100 kr 3 Anteckningar från Kristdala socken.
Sörenson Elisabeth/Wallenberg Jacob/Wickberg Aarne Sandhamn Tidens 1965 96 Inb 45 kr 3 Sk.omsl.
Thörn, Folke 40 Vandringar i Stockholms omgivningar Generalstab. Litografiska 1934 193 inb 40 kr 3 Mindre format, mjuka pärmar. Med kartor och foton. (I skog och mark del II)
Thörn, Folke 50 Vandringar i Stockholms omgivningar Generalstab. Litografiska 1941 249 Inb 40 kr 3 Mindre format, mjuka pärmar. Med kartor och foton. (I skog och mark) 4e upplagan.
Wengström, Erik (red.) Det glada Göteborg W & W 1979 214 Inb 40 kr 3 Antologi, teckningar av A. Kroll
Werne, Finn / Östnäs, Sara Bygge i Bohuslän. Wahlström & Widstrand 1983 160 inb sk.o. 250 kr 4 Rikligt illustrerad med foton.
Wilhelm, Prins / Rehnberg, Mats Känner du landet ? Sörmland i närbild. Wahlström & Widstrand 1950 156 Inb 135 kr 3 Mycket bilder i svartvitt, mest målningar och teckningar.
Wilhelm, Prins. Svenskt land. Norstedt & Söner 1948 410 Inb. 175 kr 5 Andra uppl. Rödbrunt band 4:o, Rikligt illustrerad med s-v. Foton samt 8 färgplanscher av bl.a. Karl Nordström och Carl Ryd. Mycket fint skick.
Wilstadius, Paul En Karlskronaborgares dagbok. Föreningen G:a Karlskrona 1966 147 Häft 80 kr 4 Lorens de Rees´ dagbok 1692-1735, inledning om kommentarer av Paul Wilstadius.
Wåhlin, Hans Strängnäs. Norstedt & Söner 1928 64 Häft 35 kr 2 I serien Svenska kulturorter Nr 8. Många foton.
Västgöta-Bengtsson Västgöta-Bengtsson berättar, historier om urvästgötar. Wahlström & Widstrand 1957 157 Häft 60 kr 3
Zilliacus Benedict Utöar Norstedts 1974 255 Inb 90 kr 3 Förlagets pappband. Illustrationer av Henrik Tikkanen
Åkerhielm, Erik Stf:s resehandböcker XVI, Småland och Öland Wahlström & Widstrand 1917 312 Inb. 50 kr 3 Två utvikbara kartor. Tyvärr saknas kartan som varit inlimmad längst bak.
Åkerhielm, Erik Stf:s resehandböcker XVIII, Blekinge Wahlström & Widstrand 1909 60 Inb. 160 kr 3 Pappband med limmad rygg. 4+1 utvikbara kartor, allt i gott skick. Namnteckning på pärmens framsida.
Österberg Henning Sundbyberg bygger en kyrka S:kyrkoråd/Hembygdsför. 1981 56 Inb 45 kr 3 Händelser- personer- bilder kring år 1911.

Falun, kopparstaden Tage Jandér 1966 63 Inb 40 kr 4 Mycket foton.

Karta över Stockholm Generalstabens litogr. Anstalt 1950

40 kr 3

Kronprinsen- en stad i Sverige, Malmö Sydsvenska dagbladet 1967 112 Häft 65 kr 3 Mestadels bilder. 4:o

Norra Möckleby, en Ölandssocken förr och nu. Norra Möckleby hembygdsförening. 1978 285 Inb 130 kr 3 Grönt klot. Mycket foton.

Sv. Turistföreningens årsskrift 1912 Wahlström & Widstrand 1912 407 Hft 40 kr 3 Mkt. Väl hållen, utan veck. Lätta nötmärken på ryggen.

Sverige i färg och bild. Allhem. 1936 229 Inb. 150 kr 3 Mestadels bildmaterial i form av foton (färglagda s.v. foton) samt en del konstverk.

Teckningar af historiskt märkvärdiga ställen i Sverige med beskrifningar Rediviva 1972 20s. Hft. 20 kr 3 Faksimil av originalet från 1855

Vår svenska kyrka, Härnösands stift Kulturhistoriska förlaget 1951 145 Inb 60 kr 3 Foto-illustrerad, 4o

Östergötland, STF 2000 STF 1999 217 Inb 50 kr 5 Olika ämnen. Mycket bilder.

* = Kvalité på boken från 1 (sämst) till 5 (nyskick).
Skicka beställningar per E-post: bokmasarna@yahoo.com

Alternativt skicka beställning i vanligt brev till
Peter Häger, Norvägen 14, 792 32 Mora

Till förstasidan