Svenska författare, romaner m.m.

Pocketböcker med svenska och utländska författare, klicka här!



Författare Titel Förlag År Sidor Band Pris… *  
Asklund Erik Stad i Norden Bonniers 1941 148 hft. 35 kr 3 Illusterad
Asklund, Erik Stad i norden. Bonniers 1941 148 Häft 45 kr 4 Originalupplaga i bra skick.
"Anonym" Pehr Brahe den yngre. C.F. Ridderstad 1856 533+512 Inb 250 kr 2 "Förf. till "En Åskvigg", "Perlbandet" m.fl." Tjock roman med skinnrygg.
Adelswärd, Louise (utg.) Heddas Journal. En ung herrgårdsfrökens dagbok 1794-1810. Wahlström & Widstrand 1935 144 Inb. 45 kr 3 Hedda Klinckowström hette dagboksförfattarinnan.
Adolfsson, Evert Kröka rygg Norstedts 1975 179 Hft 40 kr 3 Ett litet hörnveck på omslaget
Ahl, Kenneth Rävsaxen Prisma 1978 316 inb sk.o. 75 kr 2 Ngt fuktskadad, syns mest på skyddsomslagets baksida.2a upplagan.
Ahl, Kenneth Lyftet Prisma 1979 351 P 30 kr 3 Pocket i bra skick med roligt omslag av Ewa Mattson.
Ahlgren, Ernst Folkliv och småberättelser samt valda berättelser från Skåne. Vårt hems förlag 1929 239 Inb 35 kr 4 Bra skick
Ahlin Lars Din livsfrukt Bonnier 1989 614 P 20 kr 3
Ahlin, Lars. Nattens ögonsten. Bonniers, svalan. 1958 77 Inb. 25 kr 4 Fint skick.
Ahrne Marianne Och tänk den fagra prinsessan Norstedts 1994 240 Inb 40 kr 4
Ahrne, Marianne Och tänk den fagra prinsessan… Månpocket 1994 240 P 30 kr 4
Ahrne, Marianne Fader okänd Pan 1999 289 P 30 kr 4
Albano (C. A. Adlersparre f.1810) Martyren. Tryck hos L.J.Hjerta, Sthlm. 1843 152 Inb. 180 kr 3 Format 11,5 * 17 cm.
Alfredson Hans Lagens långa näsa Wahlström & Widstrand 1990 166 Inb 45 kr 4 Ngt sned rygg
Alfredson Hans Attentatet i Pålsjö skog Gedins 1998 315 Inb 40 kr 4 Sverige anfalls av Hitlers styrkor 12:e maj 1941…
Alfredson, Hans En ond man Litteraturfrämjande 1984 180 inb 40 kr 4
Alfredson, Hans En yxa i nacken Gedins 1992 249 Inb 50 kr 3
Alfredson, Hans Attentatet i Pålsjö skog. Månpocket 1997 315 P. 35 kr 4
Alfredsson, Hans m.fl. Åtta glas Berättelser för nöjes skull Wahlström & Widstrand 2004 237 Inb. 40 kr 4 Sk.omsl.
Alfvén , Inger Ur kackerlackors levnad. Bonnier pocket 2001 456 P 25 kr 3 "Här firar Inger Alfvén psykologiska realism sin hittills största triumf"
Alfvén Inger Berget dit fjärilarna flyger för att dö. Månpocket 1997 133 P. 45 kr 5
Alfvén, Inger Berget dit fjärilarna flyger för att dö Bonniers 1997 133 Inb 70 kr 3
Alfvén, Inger En moder har fyra döttrar Bonniers 1994 303 Inb 65 kr 3
Allansson, Ove Zeppelinaren, eller Gustaf Anderssons äventyr som luftskeppsmatros. Författarförlaget 1976 206 Häft 45 kr 4
Almqvist, Carl Jonas Love Jaktslottet Norstedts 1977 178 Inb 40 kr 4 Sk.Omsl. Norstedts klassiker
Almqvist, Carl Jonas Love Drottningens juvelsmycke Åhlén & Åkerlund 1913 314 Pappbnd 30 kr 3 De två delarna i 25-öres-serien bundna med båda omslagen. Ryggen bleknad.
Almqvist, Carl Jonas Love Drottningens juvelsmycke, vol 1 och 2. Åhlén & Åkerlund 1913 157+157 Häft 45 kr 4 Å & Å:s 25 öres böcker , bra skick.
Almqvist, Carl Jonas Love Folklivsberättelser Bonniers 1925 231 Inb. 190 kr 3 Halvfranskt band med illustrationer av Kurt Jungstedt
Almqvist, Carl Jonas Love Folklivsberättelser Bonniers 1914 234 Inb 30 kr 3 Inklistrad namnlapp
Almqvist, Carl Jonas Love Murnis Bokgillets förl. 1960 167s. Hft. 45 kr 3 Osprättat ex.
Almqvist, Carl Jonas Love Araminta May eller Ett besök i Grönhamns prostgård Wahlström&Widstrand 1956 100s. Inb. 30 kr 3 Brevväxling. Illustrerad av Ingrid Rosell-Lindahl
Alvtegen, Karin Skam Natur & Kultur 2005 336 Inb sk.o 45 kr 5 Nyskick
Ambjörnsson, Ronny Mitt förnamn är Ronny Bonnier Alba 1998 109 Inb sk.o 55 kr 4
Andersberg, Bengt Kain Bonniers 1949 254 Häft. 45 kr 4 Med framsida av Gösta Kriland. Häftad OU i bra skick, tusende.
Andersen, Vita Vilken hand vill du ha? Alba 1987 377 Inb sk.o. 45 kr 4 Skyddsomlslag ill av Inger Edelfeldt.
Andersson, Dan Posthuma noveller Tidens förlag 1922 387 Inb. 180 kr 3 Privatbundet linneband. Namnetiketten på ryggen ngt nött.
Andersson, Gunder Torrsimmaren, och andra noveller En bok för alla 1998 288 P 30 kr 4 Berättelser från ett ugnt 50-tal.
Andhé, Stefan Oj vilka loja lejon Pan 2000 250 P 35 kr 5 Mkt bra skick
Anrell, Lasse Den manliga hemligheten BW-pocket 1995 223 P 30 kr 4
Antti, Gerda Livet skriver kapitel. Bonniers 2001 265 Inb sk.o 45 kr 4
Antti, Gerda. Håkan Nesser. Lotta Olsson m.fl. Noveller för världens barn. Informationsförlaget 2004 305 Inb sk.o 45 kr 4 Trevlig novellsamling med författare som Inger Alfvén, Ernst Brunner, Hans Gunnarsson m.fl. Utgåva för Radiohjälpens insamling.
Ardelius, Lars Barnsben Norstedts 2000 323 P 45 kr 4 Pocket i större format. Bra skick.
Arnér, Sivar Knekt och klerk Delfinbok 1964 238 P 30 kr 3
Arnér, Sivar Som svalorna Bonniers 1956 256 Häft 60 kr 4 Omslag av Arne Jones
Aschberg, Robert Nyklippt, sanna berättelser ur livet Pan 1992 336 P 30 kr 4
Asklund Erik Ogifta Bonniers 1931 183 Inb. 80 kr 4
Asklund, Erik Frukt Bonniers 1932 200 Häft 80 kr 3
Asklund, Erik Kvinnan är stor Bonniers 1931 266 Häft. 75 kr 3 Bortsett mindre fläckar på rygg är boken i mycket gott skick. Originalupplaga.
Aspenström Werner Sidoljus Bonniers 1989 170 Inb 45 kr 4 Sk.omsl. Prosaurval
Aspenström, Werner Vissa sidor och ovissa Bonniers 1979 219 Häft 60 kr 3
Assaf-Tengroth,L /Bjelfvenstam, Bo Jag är martyr. Bra Böcker 1989 171 Inb sk.o. 45 kr 5 En roman från krigets Libanon. Nyskick.
Atterbom, P.A. Lycksalighetens ö F. & G. Beijer 1875 516 Inb 40 kr 3 Ett överdådigt dekorerat klotband. En liten skada på ryggen; porträtt av förf.
Augustsson Lars Åke Bakom ryggen Ordfront 1996 235 Inb 45 kr 4 Noveller. Sk.omsl.
Augustsson, Lars Åke FNL-gruppen Kulturfront 1973 128 P 35 kr 4 Omslag av Cecilia Levan-Torudd
Augustsson, LarsÅke Bakom ryggen Ordfront 1996 235 Inb 45 kr 4 Sk.omsl. Noveller
Aurell Tage Berättelser Bonniers 1960 172 Inb 70 kr 4 Förlagsinbunden med illustrerad främre pärm.
Aurell, Tage Tre berättelser En bok för alla 1986 157 P 25 kr 4
Axelsson, Majgull Aprilhäxan Rabén Prisma 1998 424 Inb sk.o. 60 kr 5 Nyskick.
B…….m Gustaf Bilder ur Stockholms-lifvet
1873 174 Inb 40 kr 2 Ryggen lagad
Bakhtiari, Marjaneh Kalla det vad fan du vill Ordfront 2006 300 P 30 kr 4
Barthel Sven Äventyrens värld Bonniers 1958 171 Inb 60 kr 3 Essäer. 2:a uppl.
Bellman, Carl Michael Dikter till enskilda I. Bonniers 1942 244 Inb 45 kr 3 Del av Bellmanssällskapets utgivning av skaldens samlade verk.
Benedictsson Victoria Fru Marianne Bonniers 1950 281 Hft 45 kr 3 Ingår i skrifterna i urval av Fredrik Böök.
Benedictsson Victoria Från Skåne/ Pengar Bonniers 1950 245 Hft 45 kr 3 Ingår i skrifterna i urval av Fredrik Böök.
Benedictsson, Victoria (Ernst Ahlgren) Fru Marianne Litteraturfrämjandet 1968 248 Häft 45 kr 3 Romanen kom ut första gången 1887.
Bengtsson, Frans G. Röde Orm Sjöfarare i västerled Norstedts 1941 287 Inb 150 kr 4 Originalutgåva m. Präglad gulddekor på omslaget.
Bengtsson, Frans G. De långhåriga Merovingerna/ Sällskap för en eremit Norstedts 1981 569 Inb 50 kr 4 Sk.omsl.
Bengtsson, Frans G. Tankar i gröngräset Vingförlaget 1953 261 Inb 40 kr 3
Bengtsson, Frans G. Folk som sjöng Norstedts 1955 319 Inb 90 kr 3 Dekorerat linneklot m. Med medbundet omsl. Illustrarad av Gunnar Brusewitz.
Bengtsson, Frans G. Sällskap för en eremit Pan 1970 182 P 35 kr 3
Bengtsson, Frans G. Silversköldarna Bonniers 1948 289 Inb. 45 kr 4 Essayer i ett vackert halvfranskt band.
Bengtsson, Frans G. Sällskap för en eremit Bonniers 1947 276 Inb. 45 kr 4 Essayer i ett vackert halvfranskt band.
Bengtsson, Frans G. Röde Orm, sjöfarare i västerled. Bra Böckers, förl. 1975 216 Häft 65 kr 4 Fint ex.Teckningar av G.Brusewitz
Beresford-Howe, C. Boken om Eva. Prisma 1979 199 P 30 kr 4
Bergman, Bo Predikare Bonniers 1967 121 Häft 55 kr 3 Med skyddsomslag
Bergquist, Janne Kärleksbrev från Helgonens klyfta. Zindermans 1978 138 Häft 75 kr 4 Mkt bra skick
Bergström, Johan Kom närmare Bonniers 2001 302 Inb sk.o 45 kr 4 En diskret placerad biblioteksstämpel i slutet. Mkt bra skick i övrigt.
Blanche, August Det hemska huset, och andra berättelser. Bonniers 1914 302 Inb. 100 kr 2 Illustrerad av N. Kreuger och Alf Wallander. Framsida av Kreuger. Dekorerat grönt ngt slitet klotband.
Blanche, August Sonen af Söder och Nord. Bonniers 1915 476 Häft 45 kr 3
Blom K Arne Slutet på början Zindermans 1978 124 Hft 60 kr 4 Osprättad. En samling berättelser om bl.a. Sherlock Holmes, Jack the ripper & Gud.
Blom, K. Arne Skuggan av en skitstövel Pan 1991 249 P 25 kr 4
Bondeson, August Skollärare John Chronschoughs memoarer. Bonniers 1957 333 Häft 45 kr 3 Båda delarna (originalen från 1897 och 1904) i en volym
Bondesson, August John Chronschoughs memoarer Bonniers 1908 256+131 Inb 45 kr 3 4:e uppl. Refereras till av Göran Hägg som "en av de tio tekniskt bäst gjorda svenska romanerna".
Boo, Sigrid. Livhanken. Gebers 1933 263 Inb. 35 kr 3
Born, Heidi von Månens vita blod Brombergs 1988 186 Inb sk.o. 45 kr 5 Teckningar av Peter Tillberg.
Boye Karin Merit vaknar Bonniers 1948 169 Hft 35 kr 2 Ingår i de samlade skrifterna. Fuktskadad.
Boye Karin Kallocain Bonnier Delfin 2004 227 P 25 kr 3
Boye Karin För lite Bonniers 1949 243 Inb 40 kr 3 Sk.omsl. Svalans bokklubb
Boye, Karin Kallocain Bonniers 1983 227 P 25 kr 3
Bremer Fredrika Grannarna Bonniers 1927 268 Inb 50 kr 3
Bremer Fredrika Hemmet Sv.journalen 1946 204 Inb 35 kr 3
Brendel, Katarina. Atomskymning. Folket i bilds förlag. 1953 256 Inb. 35 kr 3
Brn, J-y Född i fängelse Stockholm-tidningens tryckeri 1899 504 Inb. 80 kr 4 Inbunden bok i litet format.
Browallius, Irja Plats på scenen. Bonnier 1952 253 Häft 35 kr 3 Omslag av Brusewitz.
Brusewitz Gunnar Drömmen om antipoden- dagboksblad från Tasmanien Sandvikens bokhandel 1984 45 Hft 30 kr 3 Sk.omsl.
Burman, Carina Min salig bror Jean Hendrich Bonnier pocket 1994 345 P 30 kr 3
Burman, Carina Den tionde sånggudinnan Bonniers 1996 426 Inb sk.o. 70 kr 5 Nyskick. Historisk roman.
Bylock, Maj Solstenen En bok för alla 1993 137 P 25 kr 3
Carlson, Bertil Smältverksarbetarens son. Gidlunds 1972 328 P. 35 kr 4 Bra skick.
Carpelan, Bo Din gestalt bakom dörren Bonniers 1975 188 Häft 45 kr 3
Cederborgh, Fredrik Ottar Trallings levnadsmålning - Riddare-kandidaten Tiden 1961 220 inb sk.o. 50 kr 3
Claeson Steve Ouvertyr till en luffarbegravning Norstedts 1981 206 Hft 40 kr 3
Combüchen, Sigrid Korta och långa kapitel Månpocket 1994 378 P 35 kr 5
Cras, B.Å.+Agneta, Hansen, K. Bakom stängda dörrar Ordupplaget
302 P 35 kr 4 En sann historia
Daagarson, Stefan Junivaka Bonniers 1969 116 Häft 40 kr 3
Daagarsson, Stefan Korsbärarna Inferi 1977 88 Häft 60 kr 4
Dagerman, Stig Dagsedlar PAN 1990 227 P 25 kr 3
Dagerman, Stig Bränt barn. Vingförlaget 1951 208 Inb. 25 kr 3
Dagerman, Stig Tusen år hos gud Norstedts 1954 44 Häft 50 kr 4 Bra skick, 2a uppl.
Dagerman, Stig Essäer & Texter Pan 1990 394 P 35 kr 4
Dagerman, Stig Tusen år hos gud. Norstedts 1954 44 Häft 45 kr 3 Originalupplaga.
Dagerman, Stig. Ormen Vingförlaget 1964 246 Inb sk.o. 40 kr 3
Dagerman, Stig. Bröllopsbesvär. Norstedt & Söner 1949 297 Inb. 100 kr 3 Medbundet omslag, originalupplaga.
Dahl, Tora I främmande land. Tidens bokklubb 1964 213 Inb 45 kr 3
Dahlbeck, Eva Vapenhandlarens död. Eva Bonnier 1991 319 Inb sk.o 45 kr 4
Dahlström, Sture Gökmannen Pan 1994 261 P 40 kr 4 Ett litet hörnveck på omslaget.
Danielsson, Tage Sagor för barn över 18 år Wahlström & Widstrand 1966 133 hft. 40 kr 3
Danielsson, Tage Tage Danielssons bok Wahlström & Widstrand. 1966 120 Häft. 40 kr 4
Danielsson, Tage En soffliggares dagbok Wahlström & Widstrand 1968 47 Hft 45 kr 3 En reva i inlagans sista sida, i övrigt fint skick.
Delblanc, Sven Primavera Delfinserien 1974 159 P 25 kr 3 Lite småfläckar fram, annars fin.
Delblanc, Sven Zahak, persiska brev Delfinserien 1972 148 P 25 kr 3
Delblanc, Sven Samuels bok Bonnier pocket 1982 382 P 30 kr 3
Delblanc, Sven Speranza Månpocket 1983 187 P 20 kr 3
Delblanc, Sven. Stenfågel. Bonniers. 1974 226 Inb sk.o. 50 kr 4 Fint skick.
Dhejne, Hans Prinsen, vinhuset och harmonien Gleerups 1944 182 Häft 55 kr 3
Drougge, Unni Regnbågens tid Bra Böcker 2000 397 P 25 kr 3
Edberg, Ulla Britt Promenader i inre landskap Trevi 1979 127 P 25 kr 3
Edelfeldt, Inger Juliane och jag En bok för alla 2005 169 P 35 kr 5 Nyskick
Edelfeldt, Inger Den täta elden. Awe/Gebers 1989 295 P 35 kr 4
Edlund, Mårten Tag vad du vill ha Bonniers 1944 284 Häft 90 kr 3 Debutromanen.
Edström, Maurtitz. Blixtens betvingare. Harriers. 1946 218 Häft. 30 kr 2 Romantiserad berättelse om Benjamin Franklin.
Edwardson, Åke Jukebox Norstedts 2004 399 P 30 kr 5 Oläst ex.
Einhorn, Stefan Den sjunde dagen Forum 2003 192 Inb sk.o. 75 kr 4 Skönlitterär debut av Stefan Einhorn.
Einhorn, Stefan Den sjunde dagen Forum 2004 192 P 30 kr 4 En tänkebok
Ekelund, Vilhelm Sak och sken. Bonniers 1922 177 Häft. 40 kr 3 Originalupplaga i bra skick, bortsett från en fuktfläckt i nedre hörnet på omslaget.
Ekelöf Gunnar Verklighetsflykt Bonniers 1958 184 Hft 110 kr 3 Veck på omslaget. Exlibrisstmpl.
Ekman, Kerstin Vargskinnet, Sista rompan Bonniers 2002 412 Inb sk.o. 60 kr 5
Ekman, Kerstin Menedarna Bonniers 1970 211 Hft 45 kr 3 Delvis uppskuren i början
Ekman, Kerstin Rövarna i Skuleskogen Bonniers 1988 435 Inb 40 kr 3 Sk.omsl.
Ekman, Kerstin Springkällan Bonniers 1976 300 Inb 35 kr 3 Sk. Omsl. Saknas
Ekman, Kerstin Häxringarna Delfinserien 1977 271 P 25 kr 3
Ekman, Kerstin Kvivkastarens kvinna Bonniers 1990 81 Inb 60 kr 4
Ekman, Kerstin Springkällan Månpocket 1980 293 P 25 kr 3
Ekman, Kerstin Vargskinnet - Guds barmhärtighet Bonnier pocket 2001 400 P 30 kr 4
Ekman, Kerstin Menedarna En bok för alla 1977 192 P. 25 kr 4 Roman om Joe Hill (Joel Hägglund ).
Ekman, Kerstin Hunden Bonnier pocket 1988 111 P 30 kr 3 Bilder av grafikern Henrik Krogh.
Ekman, Kerstin Springkällan Bonniers 1978 293 Inb sk.o 45 kr 4
Ekström, Per Olof Bita huvudet av skammen LT:s 1966 320 Inb 50 kr 3
Elgström, Anna Lenah Revolutionsnoveller Bonniers 1926 224 Häft 45 kr 2
Elkan, Sophie Från östan och västan - en novellbok Bonniers 1908 299 Inb 45 kr 3 Klotband
Elkan, Sophie Drömmen om österlandet. Bonniers 1910 162 Inb. 35 kr 3 Sophie Elkan var väninna med Selma Lagerlöf.
Enckell Rabbe Och sanning? Wahlström & Widstrand 1966 149 Hft 40 kr 3 Veck på baksidan
Engström Albert Siktat och sammalet Bonniers 1952 223 Inb 80 kr 3 Sk.omsl. Berättelser som saknas i de samlade utgåvorna. 9:e till 10:e tusendet.
Engström Albert Bläck och saltvatten Bonniers 1939 144 Hft 25 kr 3
Engström Albert Mitt liv och leverne Vårt hems förlag 1929 256 Inb 40 kr 3
Engström Albert Agnarna och vetet Bonniers 1925 159 Inb 80 kr 3 Linneband m. Präglad bild på omsl. Namnteckning
Engström Albert Kolingens moder/Känn dig själv Bonniers 1923 444 Inb 70 kr 3 Halvfranskt band
Engström Albert Läsebok för svenska folket Bonniers 1938 310 Inb 75 kr 3 Förlagets dekorerade klotband. Omslaget medbundet
Engström, Albert Smålandshistoriet Vårt hems förlag 1929 271 Inb 35 kr 4 Bra skick
Engström, Albert En bukett Albert Engström Litteraturfrämjandet 1968 240 Inb 40 kr 3 Sk.omsl. Ett urval noveller
Enmark, Loka Bedrägeriet Bonniers 1960 144 Häft 45 kr 4 Debutroman
Enquist Per Olov Boken om Blanche och Marie Norstedts 2004 260 Inb 65 kr 4 Sk.omsl.
Enquist, Per Olof Kapten Nemos bibliotek Pan 1995 250 P 30 kr 3
Enquist, Per Olof Legionärerna, en roman om baltutlämning PAN-bok 1973 407 P 40 kr 4
Enquist, Per Olof Färdvägen Prisma 1965 179 P 35 kr 4
Enquist, Per Olof Katedralen i München. Norstedts 1972 171 Häft 65 kr 4 Originalupplaga i bra skick.
Enquist, Per Olof Berättelser från de inställda upprorens tid Norstedts 1974 217 Inb 50 kr 4 Sk.omsl.
Enquist, Per Olof Boken om Blanche och Marie Norstedts 2004 258 Inb 65 kr 4 Sk.omsl.
Ericsson,David Taxfree Ordfront 2005 238 P 35 kr 4
Ericsson,David Truck stop Ordfront 2001 250 P 35 kr 4
Erikson Bernt Om mässingen vaknar Bonniers 1949 85 Hft 60 kr 3 Namn på omslagets insida
Eriksson, Erik Allting har hänt Prisma pocket 1990 199 P 25 kr 3
Eriksson, Maj-Britt Kvinnorna på Gråskär En bok för alla 1978 123 P 10 kr 4
Evander, Per Gunnar Samma sol som vår Bonniers 2000 233 Inb 40 kr 3
Evander, Per Gunnar Mörkrets leende Brombergs 1987 191 Inb sk.o. 50 kr 5 Perfekt skick.
Evander, Per Gunnar Medan dagen svalnar Bonniers 1990 268 Inb sk.o. 45 kr 5 Nyskick.
Evander, Per Gunnar Ängslans boningar Bonniers 1980 254 Inb sk.o. 60 kr 4
Evander, Per Gunnar Samma sol som vår. Bonniers 2002 233 P 25 kr 5 Pocket i nyskick.
Fagerberg, Sven Det vitmålade hjärtat Wahlström & Widstrand 1969 189 P 30 kr 4
Fahlman, Erik Firman Åbergson Vårt hems förlag 1929 281 Inb 35 kr 4 Bra skick
Fallström, Daniel Man och hustru, berättelser. Fröléen & comp. 1908 138 Inb. 45 kr 3 Några namnstämplar på försättsbladen. Bra skick. Daniel Fallström debuterade på 1880-talet som författare och poet.
Faustman Mollie Hampe-berättelser om en liten pojke Förf:s förlag 1961 114 Hft 70 kr 3 Tillskrift
Fjällstedt, Linnea Hungerpesten En bok för alla 1978 191 P 25 kr 5
Flygare-Carlén, Emilie Rosen på tistelön Åhlén & Åkerlund 1929 271 Inb sk.o 65 kr 3 Med vackert skyddsomslag av P.Lindroth , ovanligt att det är kvar på dessa utgåvor.
Flygare-Carlén, Emilie Ett besvuret hederslöfte Åhlén & Åkerlund 1915 127 Häft 30 kr 3 Omslag av Jenny Nyström
Flygt, Torbjörn Verkan Norstedts 2004 312 Inb sk.o 45 kr 4
Flygt, Torbjörn Underdog Månpocket 2002 399 P 35 kr 4 Vinnare av Augustpriset 2001
Fogelström P A Stad i världen Bonniers 1968 314 Inb. 90 kr 3 Sned rygg
Fogelström P A I en förvandlad stad Bonniers 1966 286 Inb. 90 kr 3 Sned rygg
Fogelström P A Minns du den stad Bonniers 1964 313 Inb. 90 kr 3 Sned rygg
Fogelström Per Anders Minns du den stad Bonniers 1964 314 Hft 50 kr 3 Originalutgåva
Fogelström Per Anders Mina drömmars stad Bonniers 1963 256 Inb 45 kr 3 Sk.omsl.
Fogelström Per Anders Barn av sin stad Bonnier/Svalan 1964 303 Inb 40 kr 3 Sk.omsl.
Fogelström, Per Anders I kvinnoland Folket i Bilds förlag 1956 251 Gulddek. klotband 70 kr 4
Forslund, Karl-Erik Storgården, en bok om ett hem. Wahlström & Widstrand 1907 218 inb 105 kr 4 Fint ex.
Forssberger Annalisa Över en tallrik oxsvanssoppa Rabén & Sjögren 1978 169 Inb 40 kr 4 Sk.omsl. Illustrerad av Gugge Rosenbaum
Forssberger Annalisa Flykt till våren KF:s 1949 117 Hft 45 kr 3
Forssberger, Annalisa Flykt till våren Kooperativa förbundet 1949 117 Häft 70 kr 4 Bra skick, oppsprättad.
Forssell Lars Dagbrott Bonniers 1988 260 Inb 40 kr 4 Sk.omsl.
Forssell, Lars De rika Bonniers 1975 135 Inb 35 kr 3
Forsslund Karl-Erik Jungfru-Jan Wahlström & Widstrand 1897 216 Inb 70 kr 3 1:a uppl
Forsslund, Karl-Erik Storgården. Wahlström & Widstrand 1918 224 Inb. 45 kr 4 Bra skick.
Fredriksson, Marianne Kains bok W&W Pocket 1988 219 P 25 kr 3
Fredriksson, Marianne Skilda verkligheter Pirat 2005 381 P 30 kr 4
Fredriksson, Marianne Noreas saga W&W Pocket 1989 209 P 25 kr 3
Fredriksson, Marianne Älskade barn Pirat 2003 329 P 35 kr 5 I nyskick.
Fredriksson, Marianne Simon och ekarna W&W Pocket 1987 343 P 25 kr 3
Fredriksson, Marianne Evas bok W&W Pocket 1988 211 P 25 kr 4
Fridegård Jan Lyktgubbarna Folket i bild 1959 236 Inb. 35 kr 3 sk.omsl.
Fridegård, Jan Johan Vallareman Wahlström & Widstrand 1952 125 Hft 35 kr 3 Namnteckning, illustrerad
Fridegård, Jan Offer Holger Schildt 1937 253 Häft 45 kr 2 Tejpmärken, Hack 1*1 cm baksidan.
Fridegård, Jan Lars Hård W & W 1964 214 P 35 kr 4
Frisk, Johan Första gången han hörde ljuden var en onsdag W & W 2002 176 Inb sk.o 45 kr 4 Bra skick med skyddsomslag.
Fröding, Gustaf Brev Bonniers 1918 332 Hft 50 kr 3 Posthuma skrifter. Lätt snedläst, i övrigt fint skick.
Fröding, Gustaf Allvar, mer eller mindre Bonniers 1918 209 Hft 50 kr 3 Posthuma skrifter. Liten fläck på baksidan, i övrigt mycket fräscht skick.
Gardell, Jonas Så går en dag och kommer aldrig åter Månpocket 1999 170 P 30 kr 4
Gardell, Jonas Så går en dag ifrån vårt liv och kommer aldrig åter. Norstedts 1998 170 Inb sk.o 45 kr 4
Gardell, Jonas Frestelsernas berg Norstedts 1995 227 Inb 45 kr 3
Gardell, Jonas Fru Björks öden och äventyr Norstedts 1990 226 Inb sk.o. 50 kr 4 Perfekt skick.
Geijerstam Gustaf af Själarnas kamp Bonniers 1913 224 Inb 40 kr 3 Inklistrad namnlapp på smutstitelblad
Geijerstam, Gustaf af Kvinnomakt. Bonniers 1907 176 Inb. 100 kr 3 Tidstypiskt klotband med röd rygg.
Geijerstam, Gustaf af Karin Brandts dröm Bonniers 1904 228 Inb. 120 kr 3 Andra tusende. Hedberg bokband. Fint ex-libris.
Geijerstam, Gustaf af Nils Tufvesson och hans moder. Bonniers 1912 211 Häft 45 kr 2
Geijerstam, Gustaf af Kampen om kärlek / Stockholmsnoveller Bonniers/Seligmann 1896/1892 323/200 Inb 95 kr 3 Originalupplagor.
Genberg, Kjell E. Vicki Baum. Det stora hotellet. Wahlström 1977 155 P 25 kr 3 Minipocket format.
Goldman, Anita Rita Rubinstein åker tunnelbana i den bästa av världar Natur & Kultur 1998 224s. P 25 kr 3 Noveller
Grane, Hillis. Vid Högforsen. A. V. Carlsons bokförlag. 1913 189 Inb. 80 kr 2 Sned rygg.
Granit Ragnar Ung mans väg till Minerva KF.s bokförl. 1958 153 hft. 40 kr 3
Gripe, Maria I klockornas tid Månpocket 1985 210 P 25 kr 4 Illustrerad av Harald Gripe
Gripe, Maria Skuggan över stenbänken En bok för alla 1996 288 P 30 kr 3
Guillou, Jan Tjuvarnas marknad. Pirat 2005 389 P 45 kr 4 Storformatspocket.
Guillou, Jan Vägen till Jerusalem Månpocket 1999 367 P 30 kr 4
Gunnarsson, Gunnar. Borgsläkten. P.A. Norstedt & Söner. 1924 233 Inb. 80 kr 3 2a uppl.
Gunther, Christian. Djäfvulens bländverk. Bonniers 1911 150 Häft. 50 kr 2 Ngt. solkig inlaga.
Gustafson, Bosse Kasta sten Prisma 1965 222 P 35 kr 4
Gustafsson, Bosse Kritstrecket P.A. Norstedt & Söner. 1964 239 Inb. 25 kr 3
Gustavsson, Anita Testamentet LTs förlag 1983 245 Inb sk.o. 45 kr 4
Gustavsson, Eskil Sig ärligen försörja Inferi 1979 210 Häft 50 kr 5
Gustavsson, Eskil De hårda åren Zindermans 1981 169 Hft 40 kr 3 Hörnveck på omslaget. Märke på baksidan efter bortriven prislapp.
Gyllensten Lars Grottan i öknen Bonniers 1973 322 Hft 60 kr 3
Gyllensten, Lars Sokrates död Delfinbok 1963 192 P 20 kr 3
Gyllensten, Lars Barnabok. Romantiska artefakter. Delfinserien 1969 139 P 35 kr 3
Gyllensten, Lars Sokrates död Bonniers 1961 216 Inb 45 kr 3 5-6e tusende.
Göransson, Lars Nu skriar påfågeln Rabén & Sjögren 1974 244 P 30 kr 4
Göransson, Matts Civilingenjören LTs förlag 1983 187 Inb 60 kr 4 Matts Göransson är född i Finspång 1951.
Görling Lars 491 Lindelöws 2002 295 P 25 kr 3
Görling, Lars "491" Bonniers 1964 471 Inb 45 kr 3
Hagen, Cecilia Ellen Svenssons dagbok Månpocket 2000 285 P 30 kr 4
Hagerfors, Lennart Havets öga En bok för alla 1989 147 P 25 kr 4 Äventyrshistoria från 1912 med Titanic.
Hagerfors, Lennart Längta hem PAN 2005 285 P 25 kr 4
Hagman, Per Cigarett Bonniers 1991 150 Inb. Sk. 45 kr 3
Hallgren Bengt Hertigen av Värmland NWT:s förlag 1977 190 Inb 40 kr 3 En fingerad reseskildring från 1817 med artisten Karl Adolf Roos.
Hallström, Per En skälmroman Vårt hems förlag 1929 241 Inb 35 kr 4 Bra skick
Hallström, Per Thanatos Bonniers 1922 180 Häft 15 kr 2 Fuktfläck i bokens överdel.
Hambraeus, Axel Anneli Bergsmansdotter. SKDB 1959 263 Häft 60 kr 3 Dedikation från författare. Dessutom medföljer ett handskrivet kortbrev av Axel Hambreus stämplat Orsa 28.2.1959
Hammarskjöld Dag Vägmärken Bonniers 1963 179 Inb 50 kr 4 Sk.omsl. Manuskript funnet efter Dags bortgång.
Hammarskjöld Dag Vägmärken Bonniers 1983 188 P 25 kr 3 Lätt veck påbaksidan.
Hammenhög Waldemar Regeringsgatan Wahlström & Widstrand 1959 296 Inb 35 kr 3
Hansen, Harald. Johansson från Småland. Gebers 1925 162 Häft. 60 kr 3
Hansson Ola Från de döda Tiden 1960 51 Hft 35 kr 2 Liten hörnbit saknas på skyddsomslaget
Hansson Ola Djur & människohumoresker/ Aforismer & Apercuer Tidens förlag 1921 206 Inb 40 kr 3 Del XIII av de samlade skrifterna
Hansson, Carola Den älskvärde Pan 2001 304 P 25 kr 3
Hansson, Ola Sensitiva Amorosa Gebers 1957 104+16 Inb 70 kr 3 Faksimilutgåva i förlagets pappband.
Hansson, Ola Före giftermålet Bonniers 1901 139 Inb. 80 kr 3 Ex libris
Harning Anderz Tidningslorden Rabén & Sjögren 1977 180 Hft 40 kr 3
Harning, Anders Harnings bästa droppar. DN 1993 120 Häft 50 kr 3 Kåserier i urval av Jonas Sima och Ingemar Unge.
Harning, Anderz Asfåglarna Askelin & Hägglund 1985 219 P 25 kr 3
Harning, Anderz Gerilla En bok för alla 1979 155 P 30 kr 4
Hedberg Frans Arbetarlif Bonniers 1892 186 Inb 40 kr 3 Första delen av en "Skildring ur verkligheten".
Hedberg, Frans Kloka Maja och andra berättelser. Bonniers 1908 183 Inb. 100 kr 3 Inbunden av G. Hedberg.
Hedenvind-Eriksson Gustav På friköpt jord Bonniers 1930 265 Hft 70 kr 3 Ryggen ngt missfärgad och solkig.
Hedenvind-Eriksson Gustav Befrielse Bonniers 1958 182 Hft 40 kr 3 Omslag av Per Åhlin
Hedenvind-Eriksson Gustav Järnets gåta Tidens förl. 1921 156 Inb 130 kr 3 Förlagets band m. Skinnrygg
Heidenstam Verner von Karolinerna 1+2 Vårt hems förlag 1928 247+277 Inb 40 kr 3 Snedlästa
Heidenstam, Verner von Karolinerna. Bonniers 1914 191+199 Inb. 45 kr 3 Dekorerat rött klotband. Med vignetter av E. V. Strokirch.
Heidenstam, Verner von Skogen susar Bonniers 1904 297 Inb 35 kr 3 Berättelser och sagor. 4:e tusendet. Vackert klotband
Heidenstam, Verner von Heliga Birgittas pilgrimsfärd Vårt hems förlag 1930 232 Inb 35 kr 4 Bra skick
Heidenstam, Verner von St Göran och draken Vårt hems förlag 1930 288 Inb 45 kr 5 Halvfr band i bra skick.
Hellman, Cyril Gå Johnny, gå,gå Kartago 2005 237 Hft 60 kr 4 Omslag av Knut Larson. Stämplat Recensionsex.
Hemdal, Dag Alkoholist Fahlcrantz & Gumaelius 1948 216 Häft 50 kr 3
Henrikson, Alf Läsefrukter Holger Ericsons bokhandel 1982 45 Häft 45 kr 5 Perfekt skick.
Henriksson, Alf Familjebåten Bonniers 1953 153 Inb 60 kr 3 Originaluppl illustrerad av Björn Berg.
Hermansson, Marie Hembiträdet Bonniers 2005 263 P 30 kr 4
Hessler, Ole Minnen av en ängel i sovsäck Bonniers 1998 178 Inb 45 kr 3 Sk.omsl.
Hildebrandt, Johanna Sagan om Valhalla I-III Forum 2003,04 386+410+379 Inb 70 kr 4 Freja, Saga & Idun
Hirdman, Arne Tydor Norlin 1947 160 Häft 45 kr 4 Bra skick.
Hoffmann, Fru Adolf. När julrosorna blomma. J. A. Lindblads. 1911 112 Inb. 25 kr 3
Holm, Lillemor Lungsnäckan, självbiografisk berättelse Bonniers 1977 179 Häft 140 kr 3 Berättelse om en flicka som växer upp i ett känslofattigt hem. Hon har ingen kontakt med sina föräldrar. Hon bryts ner till håglöshet och apati efter en abort och tar sitt liv. 4-6e tusendet.
Holmberg, Olle Tankar vid en kopp te Bonnier 1958 127s. Hft. 40 kr 3
Holmqvist, Lasse Albert. Bonniers 1972 116 Häft. 60 kr 4 OU i mkt bra skick.
Holmqvist, Ninni Kostym Norstedts 1995 230 P 35 kr 5 Damernas Värld utgåva.
Hydén Nils Gula brigadens hjältar Dalkullan publ. 1913 880 Inb 90 kr 3 Roman från stormaktstiden
Hylinger Claes Den stora sammankomsten Bonniers 1990 191 Inb 170 kr 3 Pappband. Originalutgåva
Hylinger, Claes Det hemliga sällskapet Bonniers 1987 249 Inb 70 kr 4 Sk.omsl.
Hylinger, Claes Ett långt farväl Korpen 1988 190s. P 25 kr 3
Hylinger, Claes I det hemliga sällskapets tjänst Bonniers 2002 208 Inb. 45 kr 4 Ett par fläckar på pärmens framsida
Hylinger, Claes Det hemliga sällskapet. Månpocket 2002 249 P 35 kr 4 Pocket i bra skick.
Håkansson Tore Strindberg och konsten Johansson-Thor Lund 1966 78 hft. 50 kr 4 Bl.a. Anvisning att på 60 minuter bliva konstkännare
Håkansson, Gabriella Operation B. Bonniers 1998 184 P 30 kr 5 Nyskick.
Höglund, Hjalmar Vid Sankt Olas källa. Åhlén & Åkerlund 1914 150 Inb. 100 kr 3 Halvfranskt band med upphöjda bind och dekorerad skinnrygg. Vackert bokband.
Höijer, Björn-Erik En gruvarbetares död. Bonniers 1990 123 Inb sk.o. 80 kr 5 Nyskick
Isaksson, Ulla Dit du icke vill Delfinbok 1961 224 P 25 kr 3 Häxprocesserna i 1600-talet Dalarna bildar bakgrunden till denna mäktiga roman…
Janouch, Katerina Anhörig Pirat 2005 299 P 25 kr 4
Janson, Gustaf Hårda tag. Berättelser från ön. Åhlen & Åkerlund 1926 194 Inb. 45 kr 3 Halvfranskt band
Janson, Gustaf Abrahams offer, en roman om kriget. Åhlen & Åkerlund 1927 349 Inb. 45 kr 3 Halvfranskt band
Janson, Gustaf Lögnerna, berättelser om kriget. Åhlen & Åkerlund 1926 312 Inb. 45 kr 3 Halvfranskt band
Janson, Gustaf Paradiset Ljus 1907 147 Inb. 45 kr 3
Janson, Gustaf I mörkret. Åhlen & Åkerlund 1928 267 Inb. 45 kr 3 Halvfranskt band
Janson, Gustaf Faran. Åhlen & Åkerlund 1926 288 Inb. 45 kr 3 Halvfranskt band
Janson, Gustaf Öns herre Åhlen & Åkerlund 1926 240 Inb. 45 kr 3 Halvfranskt band
Jersild, P C Prins Valiant och konsum Delfinserien 1981 187 P 35 kr 4
Jersild, P. C. Calvinols resa genom världen. Delfinserien. 1977 173 P. 25 kr 3 "Rövarroman"
Jersild, P. C. Ljusets drottning Månpocket 2001 253 P 35 kr 5 Nyskick
Jersild, P. C. Barnens Ö Månpocket 1980 302 P 30 kr 5
Jersild, P. C. Den femtionde frälsaren Månpocket 1985 248 P 35 kr 4
Jersild, P. C. Ledig lördag Bonniers 1963 165 Hft 50 kr 4 Varsamt sprättat ex.
Jersild, P. C. Till varmare länder Delfinserien 1977 140 P. 35 kr 4 Mycket bra skick.
Jersild, P. C. En gammal kärlek Månpocket 1997 278 P 20 kr 4
Johansson Adolf Sömngångaren Bonniers 1926 295 Hft 35 kr 2 Av förf. till "De röda huvudena" (en bestseller på sin tid). Mycket vildmarksromantik.
Johansson Adolf Pukes dal Bonniers 1919 235 Inb 30 kr 3 En karg vildmarkssaga av författaren till "De röda huvudena".
Johansson Ivar Lo Soldaten Bonniers 1962 240 Inb 45 kr 3
Johansson Ivar Lo Statarna Bonniers 1966 567 Inb 50 kr 4 Vita linneband med guld och rött på ryggen
Johansson Johan- Olov Brofors Tiden 1927 232 Hft 120 kr 3 Romandebuten i originalutgåva
Johansson Kjell En rövarhistoria Norstedts 2000 252 Inb 45 kr 4 Sk.omsl. Av Jochum Nordström
Johansson Kjell En rövarhistoria Norstedts 2001 252 P 25 kr 4 Omslag av Jockum Nordström
Johansson, Elsie Glasfåglarna Bonniers 1996 244 Inb sk.o. 50 kr 5 Nyskick.
Johansson, Ingmar man vill bli älskad… Bra Böcker 1997 317 Inb sk.o. 65 kr 5 Nyskick. Vinnare i Bra Böckers stora romanpristävling.
Johansson, Johan-Olov Flammornas folk Fib 1949 286 Hft 40 kr 3 Reva i ryggen, i övrigt gott skick. Bergslagens svar på Albert Engström.
Johansson, Sten Kebbe Filurs tassemarker Kebbe-förlaget 1989 222 Inb sk.o. 50 kr 4 Bra skick med skyddsomslag.
Johansson, Sten KEBBE och förbannelsen Kebbe-förlaget 1987 185 Inb sk.o. 50 kr 4 Bra skick med skyddsomslag.
Johnson Eyvind Nu var det 1914 Bonniers/Aldus 1974 167 P 25 kr 3
Johnson, Eyvind Minnas Folket i bild 1950 239 Inb. 70 kr 4
Johnson, Eyvind Stad i mörker Bonniers 1947 255 Inb. 80 kr 3
Johnson, Eyvind Nu var det 1914 Bonniers 1943 238 Inb. 60 kr 3
Johnson, Eyvind Stad i ljus Bonniers 2000 134 P 25 kr 3 Ett par lätta veck på omslaget
Johnson, Eyvind Drömmar om rosor och eld Delfinbok 1962 310 P 25 kr 3 Blekt rygg.
Johnson, Eyvind Krilons resa Delfinbok 1966 394 P 35 kr 4 Mkt bra skick.
Johnson, Eyvind Se dig inte om! Delfinserien 1971 199 P 30 kr 4
Johnson, Eyvind Timans och rättfärdigheten Bonniers 1925 200 Häft 140 kr 3 Originalupplaga, namnteckning försättsblad och en liten ryggreva på ett par cm. i övrigt felfritt skick.
Johnson, Eyvind Stad i ljus. Eliten 1943 170 Häft. 45 kr 4 Häftad med skyddsomslag, bra skick.
Johnson, Eyvind. Nattövning Bonniers 1944 292 hft. 35 kr 2 Ryggreva 2cm, veck över omslaget
Johnson, Eyvind. Timans. Folket i bilds förlag. 1944 237 Inb. 40 kr 2 Delar av ryggen lös
Jonsson, Sune Stationskarl Albin E. Anderssons minnen En bok för alla 1987 282 P 25 kr 4
Josephson Erland Ensam och fri Bonniers 1948 172 Hft 40 kr 3
Josephson, Erland En berättelse om herr Silberstein. Prisma 1965 151 P 35 kr 3
Jönsson, Bodil Tio tankar om tid Brombergs 2002 130 P 35 kr 4 Pocket i perfekt skick.
Kalin, Mona Käraste syster min. En bok för alla 1981 222 P. 30 kr 5 Nyskick
Kallenberg, Lena Stockholmskärlek Rabén & Sjögren 1999 298 Inb sk.o. 70 kr 4 Mycket bra skick, med skyddsomslag. En berättelse från åren 1884-85.
Kallenberg, Lena Coola Krogen En bok för alla. 2005 280 P 25 kr 4
Kallifatides, Theodor Plogen och svärdet Delfinserien 1976 223 P 30 kr 3
Kallifatides, Theodor En fallen ängel Bonniers 1981 213 Inb 40 kr 3
Kallifatides, Theodor Vem var Gabriella Orlova ? Bonniers 1992 323 inb sk.o. 50 kr 4 Mycket bra skick.
Kallifatides, Theodor En kvinna att älska Bonniers 2003 161 inb 30 kr 3
Kallifatides, Theodor Utlänningar. Delfinserien 1975 163 P 35 kr 4 Roman om grekiska invandrares möten med Sverige.
Kallifatides, Theodor Bönder och herrar Delfinserien 1976 232 P 25 kr 3 En fläck på framsidan
Kallifatides, Theodor Brännvin och rosor Legus 1996 216 P 25 kr 3
Kamke, Hanna Hvem dömer ? Åhlén & Åkerlund 1912 171 Häft 35 kr 2 Å & Å:s 25-öresböcker Nr 41. Omslag av Gunnar Widholm.
Kangas, Robert Du frågar vad jag heter Anamma 1999 258 Inb sk.o. 60 kr 5 Perfekt skick
Karabuda, Barbro Olivkusten. Gidlunds. 1980 165 Inb sk.o 45 kr 3
Karnstedt, Torgny Låtsaskungen En bok för alla 1999 239 P 35 kr 4
Key Ellen Människor Bonniers 1913 274 Inb 40 kr 3
Khemiri, Jonas Hassen Ett öga rött. Månpocket 2004 252 P. 25 kr 5
Kieri, Gunnar Av dig blir det ingenting. Arbetarkultur 1976 156 P 35 kr 4 Berättelse från Tornedalen. Omslag av Dan Jonsson.
Kieri, Gunnar Jag ska ändå inte stanna. Arbetarkultur 1978 178 P 35 kr 4 Bra skick. Kieris andra bok om arbetets och folkomflyttningarnas 40- och 50-tal.
Kilpi, Eeva Sommar och en medelålders kvinna Fripress 1983 238 Inb 45 kr 4
Kilpi, Eeva Bröllopsdansen En bok för alla 1986 278 P 30 kr 4 Finska Eeva Kilpi fick 1980 ett svenskt publikt genombrott med diktsamlingen "Sånger om kärlek"
Knorring, Sophie von Illusionerna Natur & Kultur 1965 214 Inb. 45 kr 3 Sk.omsl. Ingår i serien Levande litteratur- N&K:s klassikerserie. Ett par revor på skyddsomslagets baksida.
Knös Tekla Året, teckningar ur barndomslivet Flodins förlag 1868 138 Inb. 250 kr 3 Med 17 fototyper
Kolmisoppi, Mats Jag menar nu. En bok för alla 2002 147 P. 25 kr 5
Krusenstjerna, Agnes Romaner och berättelser. Första kärleken. Bonniers 1934 253 inb 40 kr 3 Originalupplaga, dekorerat klotband,ryggen dock gulnad.
Krusenstjerna, Agnes von Händelser på vägen Bonniers 1929 293 Häft 60 kr 3 Originalupplaga.
Krusenstjerna, Agnes von Höstens skuggor (Fröknarna von Pahlen 3) Bonniers 1931 297 Häft 60 kr 3 Originalupplaga.
Krusenstjerna, Agnes von Ninas dagbok Bonniers 1917 168 Häft 75 kr 2 Debutbok i häftad originalupplaga, slitage på ryggen.
Krusenstjerna, Agnes von Porten vid Johannes Alba 1987 416 Inb 55 kr 3
Kyrklund Willy Den rätta känslan Bonniers 1974 98 Hft 120 kr 4 Exlibris-stämplar.
Kyrklund Willy Polyfem förvandlad Modernista 2002 100 Inb 80 kr 4 Exlibris-stämplar. Nytryck av klassikern från 1964.
Kyrklund Willy Solange Alba 1978 128 Inb 40 kr 3 Andra uppl. Ex libris-stmpl. Texten från sk.omsl. baksida är inklistrad på främre pärmens insida.
Kyrklund, Willy Prosa Bonnier alba 1996 475 Inb. 90 kr 4 Sk.omsl. Volymen innehåller Kyrklunds samlade verk.
Kämpe, Alfred Det röda inslaget. Federativs 1933 143 Häft. 45 kr 4
Lack, Dekius Den kokande grodan Bakhåll 2002 128 Inb 45 kr 3 En roman om överkonsumtion. Med tillhörande CD-skiva
Lack, Dekius Losersamling runt bongon Bakhåll 2004 173 Hft 40 kr 4
Lagercrantz, Olof Dikter och dagbok Wahlström & Widstrand 1955 272 Häft 40 kr 4
Lagercrantz, Rose Flickan som inte ville kyssas En bok för alla 2001 145 P 30 kr 3
Lagerkvist Pär Ahasverus död Bonnier/Svalan 1965 159 Inb 40 kr 4 Sk.omsl. Fint exemplar
Lagerkvist Pär Det heliga landet Bonniers 1964 99 Inb 50 kr 3 Sk.omsl.
Lagerkvist, Per Barabbas Bonnier 1950 206 Häft 45 kr 3
Lagerkvist, Per Gäst hos verkligheten. Delfinserien 1974 117 P. 25 kr 4
Lagerkvist, Pär Barabbas Bonniers 1955 239 Inb 45 kr 4
Lagerkvist, Pär Den befriade människan. Bonniers 1939 73 Häft 50 kr 4 Häftad originalupplaga i bra skick.
Lagerkvist, Pär Pilgrim på havet Delfinserien 1968 114 P 25 kr 4
Lagerkvist, Pär Dvärgen Delfinserien 1970 158 P 35 kr 4
Lagerkvist, Pär Valda sidor. Bonnier 1925 199 Häft 60 kr 2 Häftad originalupplaga. Liten skada på ryggens nederdel samt lite småfläckar, i övrigt bra skick.
Lagerkvist, Pär Mariamne Bonniers 1967 119 Häft 50 kr 3 Häftad med skyddsomslag
Lagerkvist, Pär Sibyllan Bonniers 1956 222 Häft 50 kr 3
Lagerkvist, Pär Den knutna näven. Bonniers 1934 125 Häft 50 kr 3 Häftad originalupplaga.
Lagerkvist, Pär Ahasverus död Bonniers 1960 132 Häft 50 kr 3 Häftad med skyddsomslag
Lagerkvist, Pär Bödeln Bonniers 1933 155 Häft 90 kr 2 Häftad originalupplaga.
Lagerkvist, Pär Järn och människor. Bonnier 1929 125 Häft 45 kr 4 Innehåller 4 noveller.
Lagerkvist, Pär Pilgrim på havet Bonniers 1962 150 Häft 45 kr 4 Häftad originalupplaga med skyddsomslag.
Lagerkvist, Pär Sibyllan Bonniers 1956 222 Häft 45 kr 3 Häftad OU i rätt bra skick.
Lessing, Doris Katter Forum 1968 147 Inb sk.o. 75 kr 3
Levertin Oscar Livets fiender & Magistrarne i Österås Vårt hems förl. 1928 151 Inb 35 kr 3
Levertin Oscar Livets fiender och magistrarne i Österås Vårt hems förlag 1928 151 Inb 30 kr 4
Levertin, Oscar. Livets fiender och magistrarne i Österås. Vårt hems förlag. 1928 151 Inb. 30 kr 2 Smutsig.
Levertin, Oscar. Magistrarne i Österås. Bonniers. 1920 142 Häft. 35 kr 3
Lidman Sara Bära mistel Bonniers 1960 265 Inb 75 kr 3 Linneklot med präglad teckning på omslaget.
Lidman, Sara Hjortronlandet Bonniers 1955 275 Häft 60 kr 3
Lidman, Sara Tjärdalen Delfinbok 1960 166 P 30 kr 3
Lidman, Sara Nabots sten. Bonniers 1983 278 Inb sk.o 45 kr 4
Lidman, Sara Den underbare mannen. Bonnier 1983 281 Inb. 45 kr 3
Lidman, Sven Köpmän och krigare Vårt hems förlag 1930 284 Inb 35 kr 4 Bra skick
Lindblom, Sisela Lisa för själen Månpocket 1996 177 P 30 kr 5 Perfekt skick.
Lindegren, Erik Tangenter Bonniers 1974 206 Häft 65 kr 4 Recensioner och essäer
Lindgren Astrid Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult Rabén & Sjögren 1975 91 Inb 45 kr 3 Sk.omsl.
Lindgren, Torgny Skrämmer dig minuten Norstedts 1986 270 P 25 kr 3
Lindgren, Torgny Pölsan Norstedts 2002 221 Inb sk.o 45 kr 4
Lindgren, Torgny I Brokiga Blads vatten Norstedts 1999 235 Inb sk.o. 50 kr 5 Nyskick, Tio berättelser.
Lindgrenn, Arne H. Vägen till Kamien-Pomorski Prisma 1976 183 P 30 kr 4
Lindqvist Frej Den dubbla rollen Bonniers 1989 138 Inb 40 kr 4
Lindqvist Herman Fjärran han drumlar Norstedts 1993 224 Inb 35 kr 3
Lindqvist, Sven Myten om Wu Tao-tzu En bok för alla 1978 127 P 15 kr 3
Lindqvist, Sven Ett förslag. Bonniers 1981 161 Häft 45 kr 3
Lindqvist, Sven En älskares dagbok Litteraturfrämjandet 1983 259 Inb 40 kr 3
Lindqvist, Sven En älskares dagbok Månpocket 1982 259 P 30 kr 3
Lindqvist, Sven Brödrafolkens fel Månpocket 1995 262 P 30 kr 5
Lindroth, Malin Vaka natt Norstedts 1999 248s. Inb. 40 kr 4 Sk.omsl.
Lindström, Fredrik Vad gör alla superokända människor hela dagarna? Bonniers 2002 215 P 25 kr 3
Ljungqvist, Walter Ombyte av tåg Föreningen Norden 1961 96 Häft 40 kr 3 Nytryck av författarens debut från 1933. Här med noter på danska.
Lo-Johansson, Ivar Statarna Bonniers 1961 501 Inb. 45 kr 3 Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg.
Lo-Johansson, Ivar Statarnoveller, andra samlingen. Litteraturfrämjandet 1975 281 Inb sk.o 45 kr 3
Lo-Johansson, Ivar Pubertet Månpocket 1981 416 P. 30 kr 3
Lorenz, Anna Lina väntar våren. LTs förlag 1978 235 Inb sk.o. 90 kr 4 Omslag av Björn Gidstam.
Lundegård Axel Struensee- En människoskildring ur historien del I-III Bonniers 1898-1900 909 Inb 250 kr 3 Tre vackra band av Gustav Hedberg med medbundna omslag.
Lundell, Ulf Vinter i paradiset Månpocket 1980 329 P 25 kr 3
Lundell, Ulf Jack Wahlström & Widstrand 1976 426 Hft 100 kr 3 Originalutgåvan
Lundell, Ulf Sömnen Wahlström & Widstrand 1977 331 Hft 80 kr 3 Veck på baksidan
Lundell, Ulf En varg söker sin flock. W & W 1989 301 Inb sk.o 45 kr 4 Originalupplaga.
Lundell, Ulf Sömnen W&W 1977 331 P 35 kr 3 Pocket av Ulf Lundell andra bok.
Lundell, Ulf Jack W&W 1976 426 P 35 kr 3
Lundgren, Maja Pompeji Bonniers 2001 242 P 25 kr 3
Lundgren, Maja Pompeji Bonnier pocket 2001 242 P 30 kr 4
Lundkvist Artur Malinga Bonniers 1952 278 Hft 80 kr 3
Lundkvist, Artur Komedi i Hägerskog Tidens bokklubb 1963 325 Inb 50 kr 4
Lundqvist, Birger Bäcka-Markus jagar vilt. Smålänningens förlag 1989 239 Inb. 45 kr 4 Illustrerad av Nils Stödberg
Lundwall, Sam J Bernhards magiska sommar Delta förlags 1979 240 P 35 kr 5 Bra skick.
Lundwall, Sam J. Fängelsestaden Norstedts 1978 269 Inb. 50 kr 3 Sk.omsl.
Lyttkens, Alice All livets härlighet Bonnier pocket 1984 282 P 30 kr 3
Lärn, Viveca Kvinnan som var en fyr. Norstedts 2006 224 Inb sk.o 45 kr 5 Nyskick
Lärn, Viveca Midsommarvals W & W 2005 250 P 35 kr 4
Lönnebo, Martin Det odelade hjärtat- symposium på månen med jorden i fokus Norstedts 1993 255 Inb 45 kr 4 Sk.omsl.
Malling, Mathilda. En roman om förste konsuln. Bonniers, 2a uppl. 1895 232 Inb. 90 kr 3 Bra skick.
Malm Einar Farliga vatten Lindfors 1942 160 Inb 50 kr 3 Undertitel: En roslagspojkes upplevelser till lands och sjöss
Malmberg, Bertil Åke och hans värld Litteraturfrämjandet 1978 182 Inb. 45 kr 4 Illustrerad av Adolf Hallman.Bra skick.
Malmberg, Carl-Johan Han som inte gjorde mig sällskap. Wahlström & Widstrand 2003 83 Inb sk.o. 40 kr 5 Nyskick.
Malmsten, Bodil Det är fortfarande ingen ordning på mina papper Bonnier 2004 205s. P 30 kr 4
Marklund, Liza Gömda Pirat 2004 381 P 25 kr 4
Mattson, Ellen Poetens liv Bonniers 1999 269 Inb. 45 kr 4 Sk.omsl.
Mazetti, Katarina Grabben i graven bredvid Alfabeta pocket 2002 191 P 35 kr 4
Mazetti, Katarina Tyst, du är död Alfabeta pocket 2002 212 P 25 kr 3
Mazetti, Katarina Grabben i graven bredvid Alfabeta pocket 2002 191 P 25 kr 3
Medelius, Birgitta Underrättelser för hissfarande. Inferi 1984 163 Häft 45 kr 4
Melberg, Enel Modershjärtat Prisma 1979 185 P 30 kr 4
Mellvig, Folke Genom spärren Gebers 1942 343 Häft 60 kr 3 2a uppl. Belönad med 1:a pris i romantävlingen om denna tid. Namnteckning.
Mihi, Mari De gamla herrarne. Åhlén & söner 1917 377 Inb. 75 kr 3 Fint bokband i halvfranskt utförande bunden av en namngiven bokbindare i München, enligt liten blyertsnotering .
Moberg Vilhelm I vapenrock och linnebyxor Rediviva 1973 119 Hft 40 kr 3 Faksimil av debuten som kom 1921 under pseudonymen "Ville från Momåla".
Moberg Vilhelm Brudarnas källa Bonniers 1946 234 Inb 60 kr 3 Sk.omsl. Förf:s hyllning till midsommaren
Moberg, Vilhelm Din stund på jorden Bonniers 1975 282 Inb 45 kr 4
Moberg, Vilhelm Rid i natt Delfinserien 1973 297 P 25 kr 3
Moberg, Vilhelm Din stund på jorden. Bonniers 1965 282 Inb sk.o 45 kr 4
Moberg, Vilhelm Otrons artiklar Författarförlaget 1973 155 P 45 kr 3
Moberg, Vilhelm Din stund på jorden Delfinserien 1971 282 P 45 kr 4 Vilhelm Moberg titel något ovanlig i Delfinserien, Delfinserien Nr 408
Moberg, Vilhelm Giv oss jorden (Knut Toring) Bonniers 1939 331 Häft 45 kr 3 5e tus.
Moberg, Vilhelm Rid i natt ! Roiman från Värend 1650 Delfinserien 1969 297 P 30 kr 3 Delfinserien Nr 336 i bra skick.
Molin, Pelle Ådalens poesi Vårt hems förlag 1929 236 Inb 35 kr 4 Bra skick
Molin, Pelle Ådalens poesi Wahlström & Widstrand 1912 214 Inb 60 kr 3 Lefnadsteckning av G. Af Geijerstam.
Montelin Eugen Sjötorpet Bonniers 1973 127 Hft 40 kr 3 Osprättat läsex utskickat till bokhandeln.Inklistrad etikett i slutet.
Myrdal Jan En annan värld Norstedts 1984 249 Inb 35 kr 4
Myrdal, Jan Garderingar Norstedts 1969 200 Häft 50 kr 4 Illustrerad av Gun Kessle.
Myrdal, Jan Tolv den trettonde Bra böcker 1989 237 Inb 50 kr 3
Myrdal, Jan Moraliteter Norstedts 1967 146 Häft 40 kr 3
Möller, Artur Normalskjortor Bonniers 1915 149 Inb 40 kr 3
Neander, Eva Dimman Bonnier 1946 98s. Hft. 70 kr 3 Namnteckning
Nergård, Maj-Britt Livsknuten. LTs förlag 1983 282 Inb sk.o. 60 kr 4 Dokumentär roman om människor i ett gruvsamhälle i Bergslagen. 2a romanen av Maj-Britt Nergård.
Nerman, Ture Olympen, ett gammalt Upsalahus Tiden 1913 206 Häft 60 kr 2 Ngt nött och gulnad rygg
Nesser, Håkan Kära Agnes ! Månpocket 2005 160 P. 30 kr 5 Nyskick
Nesser, Håkan och Piccadilly cirkus ligger inte i Kiruna Bonniers 2005 336 P 30 kr 3
Nielsen, Anne-Sofie Underläge Bonniers 1979 249 P 35 kr 4
Niemi, Mikael Populärmusik från Vittula Månpocket 2001 238 P 30 kr 5 Nyskick
Niemi, Mikael Mannen som dog som en lax. Norstedts 2006 336 Inb sk.o 45 kr 5 Bra skick.
Nilson Peter Rymdljus Norstedts 1992 267 Inb 45 kr 3 Sk.omsl.
Nilson Peter Ljuden från kosmos Norstedts 2000 195 Inb 50 kr 4 Om musikens natur. Posthumt utgiven. Sk.omsl.
Nilson Peter Messias med träbenet En bok för alla 1993 240 P 20 kr 3 Något slagen av fukt
Nilson Peter Guldspiken Norstedts 1985 354 Inb 50 kr 3
Nilson Peter Äventyret Norstedts 1989 394 Inb 50 kr 4 Sk.omsl. Om jakten efter den mytiska floden Sambation. En av förf:s bästa berättelser!
Nilson Peter Arken Norstedts 1998 305 Inb. 40 kr 5
Nilson Peter Ljuden från kosmos Norstedts 2000 195 Inb 40 kr 4 Postumt utgiven med texter om musikens gåtor. Skyddsomslagets framsida inklistrad på pärminsidan. Exlibris-stämplar.
Nordensvan, Georg Figge Åhlén & Åkerlund 1913 158 Häft 25 kr 1 25-öresbok i risigt skick, med mindre bitar av baksidan bortrivna. Omslaget: en konstnär, av c. Krawe.
Nordh, Bernhard Fjällfolk Nordisk Rotogravyr u.å. 196 Häft. 45 kr 3 Häftad originalupplaga ? Årtal ej angivet.
Nordkvist, Karl Rune Resan till havet Fripress 1989 64 Inb 40 kr 4 Stor stil. Illustrerad av Inger Rydén.
Nordmark, CarlÖsten /Nilsson, B. Utväxlingen Valentin förlag 1993 303 P 25 kr 3
Nordström Ludvig En dag i mitt liv Kooperativa förbundet 1942 156 Inb. 40 kr 3
Nordström Ludvig Landsorts-boheme Bonniers 1911 422 Inb. 60 kr 3
Nordström, Knut Doktor Mirakels medicin Delfinbok 1965 133 P 30 kr 3
Nordström, Ludvig På hemväg till Öbacka Bonniers 1934 239 Hft 60 kr 3
Nordström, Ludvig Fiskare Vårt hems förlag 1930 245 Inb 35 kr 4 Bra skick
Norling, N. S. Göingar och annat folk åtta novelletter Oscar Eklunds bokförlag 1924 104 Hft 50 kr 4
Norman Birger Lyrik/ Vinkelskott/ Noveller Rabén & Sjögren 1980 206+208+157 Inb 110 kr 4 3 antologier i svit med ett axplock av förf:s produktion. Sk.omsl.
Nyström, Susanne Något gick sönder inom mig. Bonniers 1993 120 Inb sk.o 100 kr 3
O´Månsson Lasse Så du pratar, Paddy! Norstedts 1969 128 Hft 80 kr 3 Förf:s litterära debut. Osprättad, men med en liten stötskada på ryggens nedre del.
Ohlsén-Carloz, Carlo H. Hälsingborgs-idyller. Författarens förlag. 1928 63 Häft. 80 kr 4
Ohlson, Bengt Hennes mjukaste röst Bonniers 2007 390 Inb. 40 kr 4 Sk.omsl. Litet märke efter prislapp på skyddsomlagets framsida.
Olin, Elisabeth Vattenvägar Bonniers 1996 160 Inb sk.o 125 kr 5 10 Noveller, Nyskick.
Oljelund, Ivan Det hände på kungsholmen En bok för alla 1985 314 P 30 kr 3
Olson, Erik Wilhelm Black bottom P.A. Norstedts 1930 191 Hft 60 kr 3 Noveller. En reva i ryggen, i övrigt gott skick.
Olsson Kristina Alldeles röd Ord & visor 2001 227 Inb 45 kr 4 Förf:s andra roman. Sk.omsl.
Olsson, Jan Olof Stockholmsluft Bonniers 1974 162 Inb. 45 kr 3 Sk.omsl.
Olsson, Jan Olof De tre från Haparanda Delfinserien 1974 237 P 35 kr 5 Perfekt skick
Olsson, Jan Olof Årsklass 39 En bok för alla 1996 228 P 25 kr 4
Olsson, Jan Olof Mittåt Bonniers 1963 248 Häft 85 kr 4 Originalupplaga i gott skick.
Olsson, Jan Olof (JOLO) Stockholmsluft Bonniers 1974 162 Häft 90 kr 3
Olsson, Jan Olof (JOLO) Människor Bonniers 1993 287 Inb 80 kr 3 Klotband utan skyddsomslag. 6-7e tus.
Olsson, Jan Olof (JOLO) Lösnummer Bonniers 1959 248 Häft 150 kr 3
Olsson, Jan Olof (JOLO) Mina städer Bonniers 1992 331 Inb 70 kr 3 Klotband utan skyddsomslag. 7-8e tus.
Olsson, Jan Olof, JOLO Någonstans i Sverige Bonniers 1974 256 Inb sk.o. 75 kr 3
Olsson, Jan Olof. De tre från Haparanda. Bonniers 1969 237 Inb. 40 kr 3
Oterdahl, Jeanna Inger Skram. J.A. Lindblads 1920 399 P. 45 kr 3 Trevligt halvfranskt band.
Palm, Anna-Karin Herrgården Bonniers 2005 198 Inb sk.o 45 kr 4
Palm, Anna-Karin In i öknen Bonniers 2001 159 Inb. 45 kr 4 Noveller
Palmaer, H.B. Eldbränder och gnistor Bonniers 1886 360 Inb 50 kr 3 Vackert band. Tredje, betydligt tillökade upplagan med författarens porträtt.
Parling Nils Finnbastu PM Bäckström 1993 224 Inb 45 kr 3 Nytryck i kartonnageband. Namnteckningar på försättsbladet
Parling, Nils Svalorna har inte flyttat Zelos 1990 146 Inb. 45 kr 4 Sk.omsl.
Parling, Nils Finnbastu PM Bäckström 1993 224 Inb 45 kr 4
Parling, Nils Av mjölk och honung. Federativs förlag 1966 392 Häft 45 kr 4
Paulsen, Marit Sju sorters blommor Gidlund pocket 1982 259 P 35 kr 4 Pocket i bra skick.
Peters, Cyndee Timme för timme, dag för dag. Min väg genom sorgen. Trevi 1988 136 Inb sk.o. 60 kr 4 Mkt bra skick
Peterson Carl Fr. Guldkonungen EFS 1915 182 Inb 35 kr 3 Vackert omslag
Peterzén, Elisabet Mamsell Caroline Bra Böcker 1986 239 Inb sk.o. 50 kr 4
Pettersson Joel Eldtände LT:s 1973 151 Hft 60 kr 4 Omslaget målat av förf. Osprättat
Pleijel, Agneta Hundstjärnan Norstedts 1989 210 Inb sk.o 40 kr 5 Nyskick
Pleijel, Agneta Lord Nevermore Månpocket 2001 493 P 35 kr 4
Pontoppidan, Erik Kungens drabant. Saxon & Lindström 1946 304 Häft. 45 kr 4
Ranelid, Björn Ord. Dagens arbete 2003 190 Häft 45 kr 5 Samling med Ranelids artiklar ock krönikor.
Ranelid, Björn Mördarens öga En bok för alla 1990 320 P 30 kr 4
Ranelid, Björn Till alla människor på jorden och i himlen Månpocket 1999 382 P 30 kr 4
Rexius, Erland Bland folk i sjömilastövlar SKDB Bok 1962 129 Häft 45 kr 3
Roos, Mathilda Familjen Verle. Åhlén & Åkerlund 1913 189 Inb. 45 kr 3 En av de mest välkända romanerna av Mathilda Roos , som avled 1908.
Rosander, Lars. De fyra änglarna Bra Böcker 1984 239 Inb sk.o. 50 kr 5 Nyskick
Rudberg, Denise Storlek 37. Fischer & co 2002 336 Häft 45 kr 4 Pocket i lite större format.
Ruin Hans Drömskepp i torrdocka Wahlström & Widstrand 1963 118 P 35 kr 3 Exlibris-stämplar.
Ruin, Hans Hem till sommaren W & W 1964 159 P 35 kr 4 Bra skick. Foton av Kerstin Bernhard. Med en avdelning recept med lammkött.
Ruin, Hans. Rummet med de fyra fönstren. Wahlström & Widstrand. 1966 115 Inb. 100 kr 3 Illustrerad av Bertil Bull Hedlund.
Runa Fyra Lapplandsskizzer A.V. Carlsons. 1911 163 Inb. 35 kr 3
Rundquist, Per E. Utsatt till vargarna. Noveller. Vi 1950 216 Häft 65 kr 3 Omslag av Erik Prytz.
Runeborg, Björn Skottet på Bella Roma Författarförlaget 1983 177 Inb. 80 kr 4 Omslag av Svenolov Ehrén.
Rydberg Carina Den högsta kasten Bonniers 1998 387 P 25 kr 4 Namnteckning
Rydberg Viktor Romerske kejsare i marmor Bonniers 1907 160 Inb 35 kr 3 Ägarnamn präglat i guld på omsl.
Rydberg, Carina Kallare än Kargil Bonnier pocket 1998 139 P 35 kr 5 Pocket i nyskick.
Rydberg, Viktor Vapensmeden / Singoalla Bonniers 1932 272+387 Inb. 45 kr 3 Fint halvfranskt band.
Rydberg, Viktor Dikter / Romerska sägner / Romerska kejsare i marmor Bonniers 1932 261 Inb. 45 kr 3 Fint halvfranskt band.
Rydberg, Viktor Vapensmeden. Aldus 1963 186 P. 35 kr 4
Rydberg, Viktor Fribrytaren på Östersjön. Bonniers 1932 267 Inb. 45 kr 3 Fint halvfranskt band.
Rydberg, Viktor Romerska sägner om apostlarna Paulus och Petrus. Bonniers 1874 79 Inb. 45 kr 3 Band med ngt sliten skinnrygg
Rydsjö, Elsie Kommer aldrig solen ? Bonnier 1995 247 Inb sk.o 45 kr 5 Perfekt skick
Rydsjö, Elsie Karolinas Poltava Bonnier 1993 243 Inb sk.o 45 kr 5 Nyskick
Rådström, Niklas Månen vet inte Gedins 1989 238 Inb sk.o 40 kr 5 Nyskick
Rådström, Niklas Vänd ditt timglas Gedins 1991 323 Inb sk.o. 70 kr 4 Utspelar sig i ett vintrigt Stockholm på 1790-talet.
Rådström, Niklas Spårvagn på Vintergatan Månpocket 1997 301 P 35 kr 5
Rådström, Niklas Spårvagn på vintergatan Gedins 1996 302 Inb sk.o. 55 kr 5 Nyskick.
Rådström, Per Mordet (En sörmländsk herrgårdsroman) Norstedt & Söner 1964 212 Inb 40 kr 4
Rådström, Per Översten Pan 1967 123 P 25 kr 4 Bra skick.
Rådström, Pär Paris, en kärleksroman Pan bok 1968 160 P 30 kr 4
Rönn, Gunnar Fjället är vårt Bonniers 1975 159 Häft 35 kr 3
Samuelsson, Carol Bolmörten blommar Bonniers 1965 149 Hft 40 kr 4 Osprättad
Sandberg, Algot Mors hjärta Dahlbergs 1917 96 Häft 35 kr 2 Omslag av Krawe.
Sandgren Gustav Samuel Bonniers 1934 220 Hft 40 kr 2 Viss förlust på omslagets högra ytterkant. Spår av tejp.
Sandin, Birger Den översvämmade kusinen Bonnier 1960 122 Häft 45 kr 4 Bra skick.
Scherer, Maria Capriole - våga språnget Månpocket 1988 167 P 30 kr 4 Bra skick.
Schütt, Bertil En skuggboxares memoarer En bok för alla 1992 141 P 25 kr 5
Seeberg, Staffan Därför Norstedts 1990 241 Inb sk.o 45 kr 5 Nyskick
Seeberg, Staffan Vägen genom Vasaparken. Pan 1970 117 P 35 kr 4
Setterlind, Bo Sex världar Oskar Eriksons bokhandel 1974 43 Häft 25 kr 4
Shreve, Anita Pilotens hustru Månpocket 2001 300 P. 25 kr 4
Siwerts, Sigfrid Ämbetsmän på äfventyr Bonnier 1912 275s. Inb. 40 kr 4
Siwerts, Sigfrid Det stora bullret Bonniers 1938 177 Hft 40 kr 3 Essayer. Några små fläckar; ett veck på baksidan.
Siwertz, Sigfrid Selambs Delfinserien 1979 351 P. 25 kr 4
Siwertz, Sigfrid Lågan Bonniers 1932 309 Inb 65 kr 3 Halvfr. band
Siwertz, Sigfrid. Mälarpirater. Bonniers. 1961 127 Häft. 35 kr 3
Sjöberg, Birger Fridas bok Vårt hems förlag 1930 176 Inb 35 kr 4 Bra skick
Sjögren-Olsson, Margareta Aldrig mer Bonniers 1983 152 Inb 50 kr 4
Sjögren-Olsson, Margareta Bli kvar Bonniers 1983 137 Inb 50 kr 4
Sjögren-Olsson, Margareta Vad hade du väntat dig! Bonniers 1990 134 Inb 50 kr 4
Sjögren, Peder Mannen som försökte smita. Norstedts 1949 281 Häft 50 kr 3
Sjögren, Peder Damen. Norstedts 1951 196 Häft 65 kr 3 Omslag av Gösta Kriland.
Sjöman, Vilgot Lektorn Vingförlaget 1955 287 Häft 40 kr 3
Skantze, Alexander Grattis gud Bonniers 1993 132 Häft 45 kr 4 Debutroman.
Smedberg, Åke Ängeln, och andra noveller En bok för alla 2000 202 P 25 kr 4
Smith Ejnar Britt-Marie Colstrup Åhlén & Åkerlund 1923 300 Inb 45 kr 3
Spong, Berit I östergyllen Vårt hems förlag 1930 257 Inb 35 kr 4 Bra skick
Spångberg, Alf Raggare Wahlström & Widstrand 1962 159 Häft 45 kr 3 På sista sidan finns förklaringar till slanguttryck i texten, typ ”ball=snygg, barre=villa,stuga”...
Starbäck, C. Georg. Guldhalsbandet. Nils Bosson Sture. 1:a saml. F & G Beiljers. 1887 431 Inb. 85 kr 2 Något sprucken i ryggen.
Steffen, Elsa Cirkel på svart AB Kanters 1953 198 Häft 55 kr 3 Veck på baksidan.
Steffen, Elsa Eko av ett skott. Zindermans 1961 147 Häft 75 kr 3
Stenberg, Birgitta Tusenbröderna W & W 1995 230 P 25 kr 3
Stenius, Yrsa Best in Show Brombergs 1995 168 inb sk.o. 50 kr 4 Med ett urval av Yrsa Stenius krönikor, däribland om sin tax.
Stensland Junker, Karin De ensamma Natur & Kultur 1961 262 Häft 80 kr 3
Stiernhielm, Georg Herkules Wahlström & Widstrand 1946 71 Hft 35 kr 4 Illustrerad med teckningar av Sune Alehammar; företal av Olof Lagercrantz.
Stiernstedt Marika Lilas äktenskap Bonniers 1935 287 Inb 40 kr 3
Stig, Oline Ett familjeliv och nio andra Bonniers 2003 163 Inb 45 kr 4 Sk.omsl. Noveller
Stjernstedt Marika von Sneckenströms Bonniers 1927 382 hft. 40 kr 3 Ngt sned rygg
Stolpe Sven Låt mig berätta mer Askild & Kärnekull 1975 186 Inb 50 kr 3 Porträtt av vänner som Taube, Moberg, Frans G m.fl.
Stolpe Sven Tål ni höra mer Askild & Kärnekull 1976 236 Inb 40 kr 3 Porträtt och anekdoter. Snedläst
Stolpe, Sven Strindberg och hans hustru del 1 och 2. Bokf. Norden 1944 290+296 Inb 60 kr 3
Stolpe, Sven (Malmberg) Excellensen Bokförlaget Norden 1944 278 Inb. 35 kr 4
Strindberg, Gustaf Mörkt och ljust, ur en präriedoktors dagbok Natur och Kultur 1933 167 Inb 35 kr 3 Bibliotektsbok
Strömberg, Kjell R. G. Gabriel Nepomuk, en poet i XX seklets begynnelse. Bonniers 1915 267 Häft 75 kr 3 Ouppsprättad (utom första sidorna)
Strömberg, Leonard Olycksbarnet A.P. Skogs förlag 1897 654 Inb. 75 kr 2 Blått trevligt dekorerat förlagsband. 52 illustrationer.
Sund, Lars Lanthandlerskans son Rabén Prisma 1998 431 Inb sk.o. 60 kr 5 Nyskick
Sundman, Per Olof Undersökningen En bok för alla 1983 191 P 30 kr 4
Sundman, Per Olof Ingenjör Andrées luftfärd P.A. Norstedts & Söner 1967 344 Inb 50 kr 3
Swahn, Jan Henrik Lingonkungen Bonnier pocket 2004 351 P 35 kr 5 Nyskick
Swahn, Sven Christer Offentlig inrättning Rabén & Sjögren 1971 208 Häft 60 kr 4
Swahn, Sven Christer, Max Lundgren m.fl. Lundabok Bonniers 1964 96 Häft 40 kr 4 Med några foton från Lund.
Svensson , Carin Kanonväder Månpocket 2000 242 P 35 kr 5 Pocket i nyskick.
Svensson Olle Förlorad verklighet LT:s 1965 125 Hft 40 kr 3
Säfve Torbjörn "Dygden har jag platt försummat" Rabén prisma 1995 396 Inb 40 kr 3 Sk.omsl.
Säfve Torbjörn Över palissaden Askild & Kärnekull 1979 123 hft. 50 kr 3 Förf:s 6:e bok
Säfve, Torbjörn Ivan Agueli En roman om frihet Prisma 1981 300 Inb. 40 kr 4 Sk.omsl.
Sährendal, Larry Arholmavalsen Inferi 1981 126 Häft 40 kr 5
Söderberg Hjalmar Den allvarsamma leken Bonniers 1957 242 Inb 40 kr 3
Söderberg Hjalmar Doktor Glas/ Förvillelser Bonniers 1954 310 Inb 50 kr 3 Sk.omsl. Svalans bokklubb
Söderberg Hjalmar Martin Bircks ungdom Bonniers 1913 144 Inb 50 kr 3 Halvfranskt band. 4:e uppl.
Söderberg Hjalmar Förvillelser & Martin Bircks ungdom Bonniers 1927 386 Inb 40 kr 3
Söderberg, Hjalmar Historietter Månpocket 1985 104 P 25 kr 3
Söderberg, Hjalmar Den allvarsamma leken Bra böcker 1979 231 Inb 45 kr 3
Söderberg, Hjalmar Vers och varia Bonniers 1921 373 Häft 50 kr 2 Ngt sliten. Hjalmar Söderbergs skrifter X.
Söderberg, Hjalmar Den allvarsamma leken Bonniers 1971 140 P 30 kr 4
Söderberg, Hjalmar Resan till Rom Bonnier 1929 248s. Inb. 120 kr 3 Grått förlagsband med den välkända oljelampan i guld på rygg och framsida. Namnteckning.
Söderberg, Hjalmar. Martin Bircks ungdom. Bonniers Svalan 1950 225 Inb. 45 kr 4
Söderberg, Hjalmar. Den allvarsamma leken Bra Böcker 1979 231 Inb sk.o. 45 kr 4
Söderbergh, Bengt De gåtfulla barrikaderna Månpocket 1984 310 P 30 kr 3
Söderholm, Margit Caroline Wahlströms 1983 232 Inb sk.o. 40 kr 3 Tejp-lagat skyddsomsl.
Taikon, Katarina Zigenare Natur & Kultur 1970 106 P 35 kr 4
Taube Evert Vallfart/Septentrion/Och skulle det så vara Bonniers 1967 194 Inb 40 kr 4 Sk.omsl. Del 5 av de samlade berättelserna.
Taube Evert I najadernas gränd / De fyra vindarnas gata Bonniers 1966 260 Inb 35 kr 3 Illustrerad av Astri Taube. Sk.omsl, ngt gulnad rygg
Taube Evert Jag kommer av ett brusand´ hav Bonniers 1952 253 Inb. 45 kr 3
Thiel, Ernest Vara eller synas vara Bo Cavefors 1969 165 Inb. 60 kr 3 Sk.omsl.
Thor, Annika En ö i havet En bok för alla 2003 201 P 25 kr 4
Thorborg, Olof Daltuna mot Chicago Hugo Gebers 1932 237 Hft 45 kr 3 En äventyrs- och detektivroman enligt baksidestexten
Thorild Thomas Valda skrifter Bonniers 1908 171 Inb 40 kr 3 Vitterhet & poesi. Exlibris.
Thorvall, Kerstin Jag minns mina älskare och hur de brukade ta på mig. Bonniers 2000 222 Inb 45 kr 3
Thorvall, Kerstin När man skjuter arbetare. Bonniers 1993 309 Inb sk.o 40 kr 5
Thorvall, Kerstin När man skjuter arbetare Bonniers 1994 310 INb 50 kr 3
Thorvall, Kerstin Tänk om det är klimakteriet. Ordfront 2000 207 Häft 45 kr 3
Thorvall, Kerstin I skuggan av oron Bonniers 1995 302 Inb 50 kr 3
Thorvall, Kerstin Från Signe till Alberte Bonniers 1998 349 Inb 50 kr 3
Thorvall, Kerstin Det mest förbjudna Bonniers 1976 193 Inb 50 kr 3
Thorvall, Kerstin Andra boken till dig Bonniers 1965 224 Inb sk.o. 130 kr 3 Med teckningar av Kerstin Thorvall själv.
Thorvall, Kerstin Från Signe till Alberte, kärleksfullt och förtvivlat. Bonniers 1998 349 Inb sk.o 40 kr 5
Thorvall, Kerstin Ensam dam reser ensam Bonniers 1979 240 inb sk.o. 45 kr 3
Thunqvist, Birgitta Min barnatro- mitt gissel Författarförlaget 1979 174 Inb 40 kr 3
Thörnvall Olle Nere vid 72:an Ellerströms 2002 127 Hft 45 kr 3 En uppväxt i Saltsjöbaden.
Tidblad Inga Då och då Bonniers 1973 159 Inb 50 kr 3 Sk.omsl.
Tikkanen Märta Män kan inte våldtas Månpocket 1981 184 P 20 kr 2
Tikkanen, Henrik Brändövägen 8, Brändö, tel. 35 Delfinserien 1977 132 P 35 kr 3
Tikkanen, Henrik Bävervägen 11, Hertonäs Delfinserien 1978 143 P 35 kr 4
Tikkanen, Henrik Mr Gogo kommer till Europa Fahlcrantz & Gumaelius 1946 128 Häft 80 kr 2 Originalupplaga, fuktfläckar i nederkant i bokens början. Teckningar av författaren.
Tikkanen, Märta Personliga angelägenheter Trevi 1996 220 Inb 50 kr 3
Topelius Zakarias Ljungars saga Vårt hems förlag 1928 352 Inb 40 kr 4
Topelius, Christer (urval) En bok om julen. En litterär antologi. Diakonistyrelsens förlag. 1960 212 Inb sk.o. 80 kr 3 En trevlig jul-antologi med bl.a. Eyvind Johnson och Selma Lagerlöf , med skyddsomslag av Carl Larsson.
Topelius, Zacharias Kungens handske. Åhlén & Åkerlund 1913 191 Häft 15 kr 1 25-öresbok i risigt skick.
Trenter, Ulla. Gästen. Bonniers 1973 202 Inb. 40 kr 3
Trosell, Aino Offshore En bok för alla 2002 173 P 30 kr 4
Trotzig Birgitta I kejsarens tid Bonniers 1975 152 Hft 85 kr 4 Exlibris-stämplar.
Tunström ,Göran Skimmer Bonniers 1996 242 Inb sk.o. 60 kr 5 Nyskick.
Tunström Göran Prästungen Bonniers 1980 271 P 30 kr 3 Illustrerad av Lena Cronqvist
Tunström, Göran Guddöttrarna Bonniers 1992 233 P 20 kr 3
Tunström, Göran Maskrosbollen En bok för alla 1980 190 P 15 kr 3
Uhland, Ulrik Carl Michael Bellman och Ulla Winblad. Svenska bokförlaget 1907 480 Inb 90 kr 3 Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendal. Vackert dekorerat grönt klotband.
Ullman, Gustaf Präster Bonniers 1910 149 Inb 35 kr 3
Ulvhagen, Inga-Lill Du skall torka mina tårar Svenska journalens förlag 1958 217 Häft 35 kr 3
Wahl, Mats Därvarns resa En bok för alla 1994 250 P 35 kr 4
Wahlgren, Anna Men icke hade kärlek Bonniers 1978 212 Häft 50 kr 3 Berättelser .
Wahlgren, Anna I kärlekens namn Bonnier pocket 1986 443 P