Resor och Länder.


Författare Titel Förlag År Sidor Band Pris…. *  
Ahrén, Oscar Med ”Empress of Britain” Jorden Runt 1938. Svenska TryckeriAB 1938 303 Inb. 100 kr 3 Linneband. Rikligt med foton.
Amundsen,Roald-Ellsworth, L. Över Polhavet. Bonniers 1926 276 Inb. 75 kr 3 Med foton bl.a. på luftskepp. Utvikbar karta i slutet över flygningen Svalbard-Alaska.
Andersén-Barnholdt, R. Förlorat paradis Bonniers 1935 254 Häft 60 kr 3 Om Tahiti.
Andersson, Charles John Sjön Ngami Bonniers 1959 247 Hft 60 kr 3 "Forskningar och upptäckter under fyra års vandringar i sydvästra Afrika". C.H.A. var den kände björnjägaren Llewellyn Lloyds oäkta barn. Ett par skador på omslaget, i övrigt gott skick.
Andersson, J. G. Kina genom tidsåldrarna. Saxon & Lindström 1959 151 Inb sk.o 45 kr 3 Om stenåldersboplatser, konstföremål och sedvänjor m.m.
Andersson, Johan Gunnar. Draken och de främmande djävlarna. Bonniers 1926 452 Inb. 90 kr 3 Om Kina, fotoillustrerad. Dekorerat klotband med drake i rött på framsidan. Omsl medbundet. Utvikbar karta.
Andrée S.A./Strindberg/Fraenkel Med Örnen mot polen Bonniers 1931 488 Hft 75 kr 3 Ngt. gulfläckigt omslag. Med välhållen karta.
Angus D.C. Japan Norstedts 1908 137 Inb 70 kr 3 Illustrerad med fotografier
Anholm, M. Från medelhafvets skönaste ö. Sicilianska reseskildringar och studier. A.V. Carlsons 1890 189 Inb 145 kr 3 Brunrött dekorerat klotband.
Anholm, M. Normandie och dess nordiska minnen. Gleerups 1898 271 Inb 200 kr 4 Gott skick
Archenholtz, J. W. Von England und Italien. I und II. 2 band. Leipzig. 1787 270+282 Inb. 600 kr 3 Två trevliga band med skinnryggar, med 5 upphöjda bind. Ganska bra skick också.
Arnberg, T / Erik Eriksson m.fl. Vietnam i dokument. Prisma 1968 288 P 35 kr 4 Vietnam från 1945 till 1968 och Vietnamkriget.
Attorps Gösta Genom de stora portarna Rabén & Sjögren 1976 125 Inb 50 kr 3 Sk.omsl.12 berättelser illustr. Av Gunnar Brusewitz
Aurén, Sven Mitt café i Paris Wahlström & Widstrand 1951 207s. Inb. 60 kr 4 Kurt Jungstedts omslag medbundet
Aurén, Sven. Hallarna i Paris. Wahlström & Widstrand, 2a uppl. 1967 132 Inb. Sk. 85 kr 4 Rikligt illustrerad med foton av Tore Johnson. 2a uppl
Axelsson , Sun. Eldens vagga, en bok om Chile. Bonniers. 1962 111 Häft. 90 kr 4 Bra skick.
Axelsson, Sun m.fl. Terrorn i Chile, vittnesmål. Tema 1974 192 P 25 kr 3
Baumann, Hans Guld och gudar i Peru Pelarböckerna 1963 191 Inb. 45 kr 3 Mycket kulturhistoria bl.a om inka kulturen. Rilkigt med bilder.
Behounek, Franz Männen på isflaket Lindblads 1928 328 Inb 70 kr 3 Fotoillustrerad. Titeletiketten på ryggen nött.
Berg Lasse/Karlsson Stig T. I Asiens tid- Indien, Japan, Kina 1966-1999 Ordfront 2000 301 Inb 160 kr 4 En reportagebok av yppersta klass. Sk.omsl. Bergs texter och Karlssons bilder delar ungefär lika på utrymmet.
Berg, Lasse Asiatisk gryning Brevskolan 1985 180 Inb 50 kr 3
Berge, Victor. Faran är mitt liv. Folket i bilds förlag. 1953 286 Inb. 45 kr 3 Illustrerad med foton.
Berge, Victor.+H.L. Lanier. Pärlfiskaren Bonniers 1931 323 Inb. 75 kr 3 5:e upplagan. Med foton. Äventyr på och under Söderhavet.
Bergman Sten Det fagra landet, strövtåg i Japan Bonniers 1964 228 Inb sk.o. 45 kr 3 Foton i s/v och färg
Bergman Sten Stenålder och grön urskog Bonniers 1955 245 Inb 40 kr 3
Bergman Sten. De tusen öarna i Fjärran östern. Bonniers 1948 248 Inb. 75 kr 5 Fint priv.bundet band,
Bergman Sten. Vildar och paradisfåglar. Bonniers 1950 271 Inb. 125 kr 4 Skildringar från en forskningsfärd till Nya Guinea. Med Sten Bergamns signatur.
Bergman, Sten Min far är kannibal. Bonniers 1959 235 Häft 75 kr 4 Foton i svartvitt och färg. Ett par tejpmärken omslagets insida. Bra skick.
Bergman, Sten På hundsläde genom Kamchatka Bonnier 1947 253s. Hft. 30 kr 3
Bergman, Sten Stenålder och grön urskog Bonniers 1954 253 Inb sk.o 60 kr 3 Skyddsomslaget har revor, i övrigt gott skick. Om Sten Bergmans expedition till Nya Guinea .Med svartvita foton.
Bergman,Sten Min far är kannibal Bonniers 1959 235 Inb sk.o 45 kr 3 Med många intressanta foton
Bernatzik, Hugo Resa i Söderhavet, Salomonöarna, Nya Guinea och Bali. Natur & Kultur 1935 140 Inb. 60 kr 3 Med många intressanta foton.
Beskow, Gustaf Emanuel Reseminnen från Egypten, Sinai och Palestina 1859-1860 A. L. Normans förlag 1881 285 Inb 200 kr 3 Nionde illustrerade upplagan, med färgkarta i slutet. Mörkt halvfranskt band i gott skick.
Blicher Steen Steensen Sommarresa i Sverige år 1836 Bokvännerna 1961 96 Inb 40 kr 3
Blicher, Sten Steensen Sommarresa i Sverige år 1836 Bokvännerna 1961 96 Inb. 40 kr 4
Blomberg Rolf Underliga människor och underliga djur Folket i bild 1953 282 Inb 45 kr 3 Från Amazonas. Rikt ill. Med teckn. & foton
Blomberg Rolf Vildar Bra böcker. 1969 222 Inb 35 kr 3 Fotoillustrerad
Blomberg Rolf Xavante Gebers 1958 143 Inb 60 kr 3 "Historien om en svensk filmexpedition i Brasilien". Rikt illustrerad med foton.
Blomberg, Rolf Guld att hämta Awe/Gebers 1955 202 Inb sk.o 45 kr 3 Forskningsfärd i Equador. Mycket bilder, samt utvikbara kartor.
Blomberg, Rolf Högkvarter hos huvudjägare Tiden 1951 202 Inb 45 kr 3 Mycket intressanta foton. Exlibris.
Blomberg, Rolf Imbabura,bergsindianernas folk Bok och Bild 1967 102 inb sk.o. 125 kr 4 Bra skick med skyddsomslag, rikligt med foton av Rolf Blomberg.
Bolinder Gustaf Det tropiska snöfjällets indianer Åhlén & Åkerlund 1926 189 Inb 75 kr 3 Biblioteksex. 20sid. M. Bilder, stämplade
Borglund, Åke Färdknäpp Carlssons 1989 174 Häft 45 kr 3 Om resor med motocykel, skrotbil , luftballong mm.
Branfman, Fred (red.) Röster från Krukslätten, flyktigar i Laos berättar om sina liv. Prisma 1974 140 P 35 kr 4 Bra skick.Illustrerad med teckningar av de som berättar.
Brusewitz Gunnar/ Näsström Gustaf Flyg mot soluppgången Norstedts 1956 130 Inb 80 kr 3 Överdådigt illustrerad resebok till Ostasien. Brus briljerar även i färg.
Böök, Fredrik Hitlers Tyskland maj 1933 Norstedts 1934 188 Hft 80 kr 4 Andra upplagan. Mycket gott skick bortsett från ett par fläckar på ryggen.
Böök, Fredrik. Resa till Friedrichsruh. Bonniers. 1930 243 Inb. 65 kr 3
Campe, J. H. Geografiskt bibliotek för ungdom, samling av intressanta resbeskrifningar. N. M. Lindh, Örebro 1810-12 195+181+180+170 Inb 380 kr 3 Swinburnes resa i Spanien, Serofan i Resa i Grekland åren 1794 och 1795, Resa till Constantinopel af J. Thevenout, Resa i Italien af Moore. 4 delar sambundna i ett fint litet halvfranskt band. Med flera helsides bilder.
Carlsson, Bo En handbok i konsten att resa väl. SAS media 1985 142 P. 35 kr 4 I första hand en handbok i konsten att klara resans alla psykologiska påfrestningar.
Cassel, Hjalmar Det nya östasien Bonniers 1906 364 Inb 350 kr 3 Förlagets blå dek helcl-band .Rikligt illustrerad med intressanta foton, även några kolorerade foton.
Cavling, Henrik Paris Wilh. Siléns förlag 1900 492 Inb 125 kr 3 Med supplement Svenskarne i Paris
Claesson, Stig. Berättelse från Europa. Bonniers 1956 152 Häft. 120 kr 2 Ryggen lagad och nött.
Danielsson Bengt Resare-Bengt berättar Saxon & Lindström 1955 240 hft. 40 kr 4 Underhållande forskningsfärder i Stilla havet, atlanten m.m.
Danielsson, Bengt Dagligt liv på Raroia Aldus 1965 215 P 30 kr 3
Danielsson, Bengt Raroia, den lyckliga ön. Forum 1963 251 Inb sk.o 45 kr 3 TV-serien om Villervalle inspelades just på Raroia. Rilkigt fotoillustrerad.
Danielsson, Bengt Södehavets glömda öar. Saxon & Lindström 1952 263 Häft 45 kr 2 Rikligt illustrerad . Häftad originalupplaga.
Danielsson, Bengt. Söderhavskärlek. Forum. 1954 231 Häft 80 kr 2 En skildring av polynesiernas sexualliv och familjeförhållanden. Något revig på omslaget.
Darwin, Charles Resa kring jorden. Bokfrämjandet 1969 455 Inb. 45 kr 4 Bra skick. Illustratoioner.
Davidson, Robyn På kamelrygg genom öknen rabén & Sjögren 1990 276 Inb. 45 kr 4 Om en resa i centrala Australien med 4 kameler och en hund.
Dhejne, Hans Danskt Allhems förlag 1951 172 Hft 45 kr 4 Osprättat exemplar. Illustrerad med teckningar
Dillberg Gustaf Kanniballiv på Nya Zealand Gleerups förlag. 1913 96 Inb. 140 kr 4 Foto-illustrerad.Gott skick.
Domènech Llouís Ibiza- en fristad i Medelhavet Könemann 2000 254 Inb 80 kr 4 Sk.omsl. Fotografier av Conrad White.
Drougge, Lisa Min fjärran ö. Rabén & Sjögren 1977 245 Inb sk.o. 80 kr 3
Dubreuil-Sirén Paris Toujours Paris Ljus 1946
Häft 150 kr 4 På franska. Rikligt illustrerad (teckningar)
Durrell, Lawrence Afrodite från havet, en bok om Rhodos Norstedt & Söner 1964 246 Häft 60 kr 3 Omslag av Gösta Kriland
Durrell, Lawrence De grekiska öarna Norstedt & Söner 1978 287 Inb sk.o. 75 kr 4 Mycket foton.
Durrell, Lawrence En bok om Cypern. Bittra citroner. PAN 1968 253 P 35 kr 3
Edberg, Rolf ...och de seglade ständigt Norstedts 1985 282 Inb sk.o 45 kr 4
Ehrenpreis Marcus Landet mellan öster och väster Hugo Gebers 1927 214 Inb. 120 kr 3 naggad baksida
Ehrensvärd, C.A. Resa till Italien Natur & Kultur 1925 225 Hft 45 kr 3 Några fläckar på inlagan; skada på ryggens nedre del.
Elgström, Ossian Fjällfotografen Borg- Meschs äventyr bland Lapplands fjäll Bonniers 1929 141 Inb 220 kr 3 Illustrerad med foton av Borg-Mesch & teckningar av Ossian Elgström. Några veckade hörn. Biblioteksex, detta avslöjas dock endast av en stämpel på kolofonsidan och enstaka limrester på bakre pärmens insida. Ryggen har nötningar, men inga biblioteksmärkningar.
Elgström, Ossian Fjällfotografen Borg-Meschs äventyr bland lappland fjäll Bonnier 1929 141s. Inb. 220 kr 3 Utrangerad biblioteksbok. Detta är dock endast synligt genom en stämpel på kolofonsidan samt klisterrester längst bak.
Ericsson, Uno Myggan Vita murar svarta berg Bonniers 1970 182 Hft 65 kr 4 Teckningar av Olle Montelius. En bok från Dubrovnik och Montenegro. Fin.
Eriksson, John Djuphav och vulkanöar AB Svensk litteratur 1956 323 Inb 135 kr 3 En naturalists dagbok från Albatross världsomsegling.4:o Övre guldsnitt. Fotoill. Utvikbar karta.
Eskelund, Karl. På kryss og tvers med kinesisk kone. Gyldendal Norsk forlag. 1949 204 Inb. 100 kr 3 Illustrerad.
Essen, Mikael von I hjältarnas spår, en äventyrsfärd från Petersburg till Ararat Sv. Läraretidnings förl. 1937 186 Inb 45 kr 3 Grönt halvfranskt band.Med teckningar av författaren samtmånga fotografier. (Ungdomens bibliotek XXX)
Fleming Ian Laddade metropoler Gebers 1965 207 Inb 50 kr 3 Biblioteksex.
Flygare Natte I skogsbärsfrågan, reseberättelse Sthlm 1910 128 Häft 100 kr 3 Reseberättelse från Danmark, Tyskland, Holland, Belgien och England, dedikation
Forster, E. M. En färd till Indien. Forum. 1944 327 Inb. 50 kr 4 Priv. Inbundet.
Freuchen, Peter Eskimåboken Tidens bokklubb 1964 367 Inb 50 kr 3 Peter Freuchen levde av och till med eskimåerna i mer än två generationer, och var även gift med en eskimåflicka. Originalupplaga.
Fries, Carl Europa och tjuren. Vägar över Medelhavet. Wahlström & Widstrand 1961 225 Inb sk.o. 45 kr 3 Rikt illustrerad, bl.a. Från tjurfäktning.
Fries, Carl Landskap i norr och söder. Borlänge Bokhandel 1978 43 Häft 45 kr 4 Bla. Från Island och Sicilien.
Frödin, Bertil Den okända kontinenten. Bonniers 1956 248 Inb sk.o. 70 kr 3
Frödin, Bertil Till sydpolen Gebers 1966 223 Häft 100 kr 4 Med dedikation. Utvikbar karta på sydpolen.
Gannå Birger Med karusellen jorden runt Radiotjänst 1952 48 hft. 30 kr 3 Bilaga till "Hörde Ni". Förf. vann en jordenruntresa i Hylands program
Gillsäter, Sven. Ö efter ö. Bonniers 1967 220 Inb. 35 kr 4 Illustrerad med foton.Djurvärldens oaser på västra halklotet.
Gillsäter, Sven. Öga mot öga. Bonniers. 1962 240 Inb. 40 kr 3 Indonesien. Illustrerad med foton , även i färg.
Gislén Torsten Från Hawaiis stränder till New Yorks skyskrapor Saxon & Lindström 1935 199 Inb 70 kr 3 Avbildade fotografier, lätt brytveck i pärmen.
Gravette, Andy Kanarieöarna,reseguide. Könemann 1999 128. P. 35 kr 4 Med mycket bilder och kartor.
Greene, Graham The lawless roads. Penguin 1972 224 P. 35 kr 4 Om en resa i Mexiko 1938.
Greenwood, Marianne Varför gråter puman ? Eller historien om kockens gula kanariefågel. Bra böcker 1984 231 Inb 145 kr 3 Fin fotobok i 4:o
Gudmundsen, G. 14 År bland Kopter och hedningar i Abessinien. Skandinaviska förlagsexpiditionen. 1936 182 Häft. 75 kr 3 Fotoillustrerad.
Gullers, KW / Stieg Trenter Italien Vingförlaget u.å. 124 P 45 kr 5 Pocket i toppskick.
Götherström Thorsten Långsegling och luffarliv Eget förl. 1969 34 hft. 30 kr 3 Johan Hilmer Götherströms minnen från Sydaustralien 1905-06. Förord, ordlista & 5 Ill.
Hagen, Victor Wolfgang von The Ancient Sun Kingdoms of the Americas Paladin, GBR 1977 351 Häft 70 kr 4 In english. Om Aztekerna, Maya och Inka kulturen. Rikligt illustrerad.
Hamilton, Mathilda Kvinnan i Brahmas, Buddhas och Muhameds länder. Fröleen & Comp 1902 234 Inb 300 kr 3 Vackert dekorerat grön/rött klotband. Rikligt illustrerad.
Hassner, R./Andersson S.O. Vår Indiska by. Rabén & Sjögren. 1962 95 Inb. Sk. 40 kr 4 Fotoillustrerad.
Hedin Sven Tibetanska Äfventyr Bonniers 1904 393 Inb 280 kr 3 Närmare 150 illustrationer samt en karat i färgtryck.
Hedin, Sven Karavan och Tarantass, med hästar genom Asien. Bonniers 1953 287 Inb 200 kr 3 Halvfranskt band.
Hedin, Sven Sidenvägen Bonniers 1936 405 Häft sk.o. 165 kr 3 Gott skick. Större delen ouppsprättad. Skyddsomslag dock med reva och veck. Med utvikbar karta. Om Sven Hedins bilfärd genom centralasien 1933-35.
Hedin, Sven. Mot Lop-Nor. En flodresa på Tarim. Bonniers, svalan. 1954 293 Inb. 60 kr 4 Fotoillustrerad
Heimerson, Staffan. Jorden är platt. W & W 1998 302 Inb. 60 kr 4 Bla. Från Gardasjön, Quebec, Camp Four i Liberia och många andra platser i kåserier.
Helander Gunnar Skisser vid vulkanen Sv.k:ans diakonistyrelse 1953 96 hft. 35 kr 3
Helander, Gunnar Skisser vid vulkanen, sydafrikanska intryck. Svenska kyrkans diakonistyr. 1955 95 Häft 20 kr 2 Lite fläckig baksida.
Henrikson, Alf Pytheas resa till Thule Bra Böcker 1985 187 Inb sk.o. 60 kr 4 Bra skick
Henriksson, Fritz Från det moderna Tyskland. Studier , bilder och intryck. Bonniers 1901 375 Inb. 80 kr 3 Mycket bilder. Förlagets dekorerade klotband.
Hermansson, Lars Gå till gå. Lejd pocket 2001 153 P 45 kr 5 Nyskick. Om en resa till fots i Umbrien.
Heyerdahl Thor Expedition Kon-tiki Forum 1949 206 Inb 80 kr 3
Heyerdahl, Thor Aku Aku. Påsköns hemlighet. Aldus 1963 343 P 35 kr 3 Många foton. Pocket i bra skick.
Hildebrandt / Fredenholm (red.) Svenskarna i Amerika Historiska förlaget 1925 367 Inb 150 kr 3 2a delen. Illustrationer.
Hirdman, Arne Med äventyret i ryggsäcken Folket i bild 1954 208 Inb 80 kr 3 Sydamerika och Afrika. Fotoillustrerad.
Hirdman, Vivi Grekisk by Norstedts 1966 119 Inb 45 kr 4 Sk.omsl. Illustrerad av Karl-Erik Forsberg
Holden, Edward S. The Mogul emperors of Hindustan Charles Scribner´s sons, NY. 1895 365 Inb 450 kr 2 Grönt klotband med gulddekor på framsida. Illustrerad i s-v.
Holmboe, Knud Öknen brinner P.A. Norstedt & Söners 1933 360 Inb 100 kr 3 Upplevelser bland Saharas och Libyens beduiner., 3e uppl.
Hudson, W. H. I ombuträdets skugga. Wahlström & Widstrand 1922 159 Häft. 75 kr 3 Berättelser från Argentina.
Huxley, Aldous Beyond the Mexique bay, a traveller´s journal. Penguin 1955 220 P 25 kr 3 1st published 1934.
Hyltén-Cavallius, Olof En student upptäcker sitt land 1835 Saxon & Lindström 1942 165 Hft 45 kr 4 Inledningar av Sigurd Erixon. Ryggen något gulnad.
Hård, Ingmar m.fl. Vinden drar, berättelser om långfärder till sjöss. Svenska kryssarklubben 1998 128 Inb 65 kr 5 Svenska kryssarklubbens årsskrift 1998 i perfekt skick.
Höjer, Signe Mary Kingsley Forskningsresande i Afrika LT:s 1973 251 Inb. 45 kr 3
Ingstad, Helge Pälsjägarliv Folket i Bild 1952 288 Inb 45 kr 3
Jakobsson, Herman (Resar-Herman) Med murslev i ryggsäcken Axplock 1985 226 Inb 80 kr 4 Om muraren och vagabonden Herman Jakobsson från Nyköping och hans resor.
Jensen, Alfred Slavia, band I + II Bonniers 1896+97 404+353 Inb 290 kr 3 Halvfranska band med 4 upphöjda bind. Ngt nötta pärmar. Rikligt illustrerade. Band 1: Från Volga till Donau. Band 2: Från Donau till Adria och Bosporen.
Johnson, Eyvind Dagbok från Schweiz , 1947-1949 Bonniers 1949 293 Inb 80 kr 3 Grönt klotband, ngt gulaktig på ryggen.
Johnson, Karin Kärlek i Österland Bonniers 1933 243 Inb 80 kr 2 Hfr band med 5 upphöjda bind. Främre omsl medbundet. Ngt nött rygg.
Jonsson, C.J. Några minnen och erinringar från Riksdagsmännens resa genom norra Sverige år 1921 Printman 1969 22 Hft 30 kr 4 Sjunde upplagan
Jonsson, Stig Svenskar hos ester i öster. Guteböcker. 1989 93 Häft 75 kr 4 Om Estlands historia och estlandssvenskarna.
Joslin Mike Med Mike Joslin på Guldkusten Medéns förl. 1938 318 Inb 90 kr 4 Fint halvfranskt band. Rikt illustrerad, utvikbar karta längst bak.
Jungstedt K. Milles C. M.fl. Mitt Paris. Natur & Kultur 1954 239 Häft 80 kr 3 Antologi om Paris. Illustrerad med foton.
Kadhammar Peter/ Turesson Roger Monsun Hong Kong bokförl.DN 1997 188 Inb 90 kr 4 Reportagebok i storformat. Lätt antydan till fuktvågor på inlagan.
Kolthoff Kjell Expeditionsminnen Fr. Skoglunds 1917 157 Inb 90 kr 3 Halvfr. Band
Krantz Claes Att resa på havet Wahlström & Widstrand 1955 265 Inb 75 kr 3 Frontespiece
Langlet, Hans Riff, strövtåg i Abd-El-Krims sultanat Lars Hökerbergs 1927 315 Inb 150 kr 3 Hfr band. Omsl medbundet. Foton. Kantstött på omsl.
Lawrence, D. H. Resa i Etruskernas land Tidens bokklubb 1954 133 Inb 60 kr 3 Exlibris-stämplar.
Lee, Laurie Jag gick mig ut i världen en sommarmorgon Bo Cavefors 1974 263 P 35 kr 3 Spanien-skildring
Liljedahl Ernst m.fl. Söderut/ Österut/ Frankrike Sv. Kyrkans diakonist. Förl. 1919 209 Inb 100 kr 3 Vackert halvfr. Band. Tre titlar sammanbundna (Österut, 1901, av C. Norman Hansen, Frankrike, 1916, av Kr. Nyrup
Lindbergh, Charles ”Vi” Min maskin och jag. Bonniers 1927 298 Inb. 60 kr 3 Originalupplaga. Vit klotband med flygplan/karta dekorerat på framsidan. Om flygningen över Atlanten. Med foton.
Lindbergh, Charles Spirit och St. Louis,den första atlantflygaren berättar. Bonnier 1954 484 Häft 60 kr 4 Tjock bok med en del bilder och kartor.
Lindhe, Wilma Från Vesterhafvet till Dalarne. Resehandbok för en färd med Bergslagernas jernvägar mellan Göteborg och Falun Wald. Zachrissons boktr. 1898 124s. +XII +kartor Inb. 320 kr 3 Senare band. Omslagen medbundna. Profil- och plankarta i 12 blad öfver Bergslagernas Jernvägar samt karta öfver Sveriges Jernvägar. Andra upplagan
Lindqvist, Herman Europa är vi allihopa Månpocket 1992 213 P 25 kr 4
Lindqvist, Sven Slagskuggan. Latinamerika inför 70-talet. Aldus 1971 245 P. 35 kr 4
Linné Carl von Utdrag ur valda skrifter Bonnier/Svalan 1966 359 Inb 50 kr 4 Sk.omsl. Om undran inför naturen, Nemesis divina, ur Lapplandsresan, ur Skånska resan, Varia
Linné Carl von Öländska & Gotländska resa Wahlström & Widstrand 1977 390 Inb 90 kr 4 Exlibris-stämplar. Illustrerad av Gunnar Brusewitz.
Linné, Carl von Skånska resa år 1749 Wahlström & Widstrand 1977 563 Inb. 70 kr 4 Sk.omsl. Illustrerad av Gunnar Brusewitz
Linné, Carl von Öländsk resa N & K 1974 176 Inb 35 kr 4
Linné, Carl von Öländska och gotländska resa år 1741 Wahlström & Widstrand 1977 390 Inb. 70 kr 4 Sk.omsl. Illustrerad av Gunnar Brusewitz
Linnerhielm, Jonas Carl Bref under resor i Sverige I-III Rediviva 1985 (1),+ XIV,+ 220,+ (4) s.; (3),+ XIV,+ 150,+ (4) s.; (1),+ XIV,+ 155,+ (11) s. Inb. 230 kr 5 Faksimil i pappband med kassett; planscher.
Lippold, Mark Se Västtyskland. Carlssons 1990 227 Inb. 45 kr 4
Lundborg, Einar När Nobile räddades Hugo Gebers 1928 224 Inb 80 kr 4 Utvikbar karta; fotoillustrerad.
Lundborg, Einar När Nobile räddades Hugo Gebers 1928 224 Inb. 75 kr 3 Från den svenska Spetsbergsexpeditionen 1928. Med 94 ill. Och en utvikbar karta över Spetsbergen.
Lundgren, Egron En målares anteckningar. Norstedt & Söner 1870 336 Inb 150 kr 3 Italien och Spanien.
Lundkvist, Artur Hägringar i handen, en resa i Israel. Tidens bokklubb 1964 204 Inb 45 kr 3 1a upplagan.
Lyon, James / Wheeler, T. Bali & Lombok Wilmaguide 1998 379 Häft 45 kr 2 Ngt fuktbucklade sidor i början.
Mader, Richard Oldenburg Karin Mader 1980 50 Inb 55 kr 4 Fotobok om Oldenburg. Med text på tyska, engelska och franska. Storlek 22*21 cm.
Mangs, Karin och Frank Till Orienten. Harriers 1938 203 Inb. 45 kr 4 Fint halvfranskt band. Bilfärd till Palestina och Nordafrika, med foton.
mc Govern William M. I förklädnad till Lhasa Bonniers 1924 377 Inb 80 kr 3 Halvfranskt band
Melander Richard Under södra korset C.E. Fritzes 1912 320 Inb 50 kr 3 Vackert, lätt slitet privatband med omslaget medbundet. " berättelse från Indiska oceanen".
Metzger Christine (red.) New York Könemann 2001 295 Inb 90 kr 4 Sk.omsl. Boken är överdådigt illustrerad med fotograf Bernd Obermann´s alster.
Miller, Henry Kolossen från Maroussi, en annorlunda greklandsskildring. W & W 1978 215 P 35 kr 4 Pocket i bra skick. Omslag Per Åhlin, översättning av Sven Lundgren.
Moravia Alberto Indisk resa Bonniers 1963 156 Hft 80 kr 3 Osprättad
Motley, John Lothrop Nederländernas frihetsstrid III-IV Wilhelm Bille 1886-87 375+404 Inb 180 kr 3 Historien om den Nederländska republikens uppkomst, 3e och 4e delen i ett rött hlfr band med strukturmönstrad pärm.
Mounteney-Jephson, A.J. Emin Pascha och de upproriske i Sudan P.A. Norstedts 1891 441 Inb 180 kr 4 Förlagets gulddekorerade klotband. Rikt illustrerad; utvikbar karta och plansch, allt i synnerligen gott skick
Munthe, Axel. Boken om San Michele. Bonniers, 12e uppl. 1931 481 Inb. 100 kr 4 Blått klotband. Förgylld ryggtext och dekorbild.
Munthe, Axel. En gammal bok om människor och djur. Bonniers. 1931 230 Inb. 170 kr 3 Originalupplaga i bra skick. Blått klotband.
Mushtukov/Tikhonov The Museums of Leningrad Progress pub. Moscow 1982 170 Inb 45 kr 4 Med utvikbar karta över Leningrad. Engelsk text. Foton.
Myrdal Jan Rapport från en kinesisk by Pan 1968 328 P 40 kr 4 Med några foton. Innehåller 4 kapitel som ej finns i originalutgåvan från 1963.
Myrdal, J / Kessle, Gun Sidenvägen Norstedts 1977 388 Inb sk.o. 50 kr 3 Om Myrdals och Kessles resa genom västra Kina. Med foton av Gun Kessle.
Myrdal, Jan Asiatiskt drama, politiska problem i Sydasien. Rabén & Sjögren 1968 367 Inb sk.o. 130 kr 3 Orange klotband med skyddsomslag.
Myrdal, Jan Turkmenistan PAN 1972 127 P. 25 kr 3
Möller, P /Pagels, G /Gleerup E. Tre år i Kongo P.A. Norstedts 1887 348+512 Inb 450 kr 4 Förlagets gulddekorerade klotband. Två sammanbundna band. Rikt illustrerat; två utvikbara kartor, allt i synnerligen gott skick
Naess, A. Bugge m.fl. Med Himalaya-expeditionen til Tirich Mir Forum 1951 212 Häft 75 kr 3 Olika författare. Illustrerad.
Naipaul V.S. Bland de rättrogna- en islamisk resa Bra böcker 1982 532 Inb 50 kr 3 Fotoillustrerad.
Nansen, Fridtjof Eskimålif Hugo Gebers 1891 260 Inb 300 kr 2 Försättsblad saknas, illustrerad av Otto Sinding. Bild-dekorerat band.
Nielsen ,Aage Krarup. En österlandsfärd. H. Aschehoug 1923 200 Inb. 135 kr 3 Fint hfr. Band. Rikligt fotoill.
Nielsen Yngvar Reisehaandbog over Norge Alb.Cammermeyers 1915 540 Pappbnd. 100 kr 3 En stor mängd kartor. Ryggen ngt sliten.
Nordkvist, Karl Rune Spansk dagbok Rabén & Sjögren 1961 102 Häft 45 kr 4 Teckningar av Bengt Ellis.
Norrman, Lars I kanot uppför Senegalfloden Tidens bokklubb 1967 290 Inb 45 kr 3
Norrman, Lars. Inok. Tidens bokklubb 1957 191 Inb.sk. 65 kr 3 Grönlandsskildring. Illustrerad av förf.
Numers Lorenz von Konungariket Mallorca Wahlström & Widstrand 1979 170 Inb 50 kr 4 Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sk.omsl. Meden reva. Kartor.
Nykvist, Sven/Ottoson L.H. Resan till Lambarene. Gebers 1959 133 Inb. 90 kr 3 Fotoillustrerad.
Olsson Jan Olof Fritt Nyhavn Bonniers 1955 205 Inb 90 kr 3 Pappband. Illustrerad av Edward Lindahl
Olsson Jan Olof Leningrad- S:t Petersburg BonnierDelfin 1980 261 P 30 kr 3 Illustrerad
Olsson, Jan Olof /Margareta Sjögren Irland, den omöjliga ön. Bonniers 1957 297 Inb sk.o 25 kr 3 Med skyddsomslag.
Olsson, Jan Olof /Margareta Sjögren Onkel Sams stuga. Intryck från USA. Bonniers 1955 215 Häft 50 kr 3
Ostrup, J. Skiftende horizonter - skildringer og iagttagelser fra et ridt gennem Örkenen og Lille-Asien. Gyldendalske, Kjöbenhavn 1894 393 Inb 250 kr 3 Illustrerad med foton.
Palander F.A. Skizzer från Nord-Amerika & Vest-Indien… Bonniers 1866 109 Inb 2 300 kr 3 Dagbok nedtecknad under fregatten Vanadis resa 1864-65.
Paul, Elliot Fransmän Wahlström & Widstrand
189 Inb 60 kr 3 En bok om konsten att förstå sig på mat, kärlek och andra nöjen i Frankrike.
Petri, K / Sjöberg, M Resan till Sachalin Norstedts 1992 162 Inb sk.o. 90 kr 5 Foton av Martin Sjöberg, text Kristian Petri. Nyskick
Polo, Marco Marco Polos resor Forum 1944 330s. Inb. 40 kr 4 Fint band med skinnrygg; karta i slutet.
Post, Laurens van der Kalahari, en förlorad värld Norstedts 1959 248 Inb sk.o. 55 kr 3 Omslag av Gunnar Brusewitz. Foton.
Power, Brian Den siste kejsaren av Kina Forum 1986 278 Inb 60 kr 4 Författaren till boken om Pu Yi, Brian Power, växte själv upp i Kina och har djupa kunskaper om landet och kulturen.
Puck (Axel), Munthe Bref och skisser Norstedts 1910 262 Inb 80 kr 3 Förlagets röda band med guldtext. Ryggen något blekt.
Putzgers, F. W. Historischer Schul-Atlas, in 241 Haupt- und Nebenkarten. Bielefeld 1911
Inb 50 kr 3 Historisk kartbok. Tysk. Med 40 kartor i färg.
Reinarth, Axel På cykel genom 16 länder. Harriers 1935 245 Häft 45 kr 3 Med foton. Karta över cykelfärden i början.
Riat, Georges Parsi, Les Villes dÁrt célèbres. Renouard 1904 202 Inb 150 kr 3 Dekorerat klotband. Franska.
Ruin, Hans Drömskepp i torrdocka W&W serien 1963 119 P 35 kr 4 Om en Medelhavsfärd.
Rydefält, Elvi På cykel mot Indalälvens källor P.A. Norstedts 1932 64 Hft 25 kr 3
Salisbury, Harrison E. En amerikan i Sovjet. Bonniers 1955 317 Inb sk.o. 60 kr 3 Belönad med Pulitzerpriset.
Schenkmanis, Ulf Se Ungern. Carlssons 1990 209 Inb. 25 kr 5
Schildt Göran Ikaros hav Wahlström & Widstrand 1957 208 Inb 70 kr 3 Exlibris-stämplar.
Schildt, Göran Ikaros hav. Wahlström & Widstrand 1957 208 Häft 25 kr 2 OM Göran Schildts färder på Medelhavet med segelbåten Daphne.
Selander, Sten. Lappland. Wahlström & Widstrstrand. 1948 159 Inb. 200 kr 3 Fotoillustrerad.
Siwertz, Sigfrid Lata latituder. Del 1 och 2. Bonniers 1938 186+209 Inb. 75 kr 3 Resor i Fidji, Syd-Wales, Sumatra, Australien mm. Med foton. 2 band.
Sjöholm , Lois Stina och Anders i Kina. Liber 1968 175 Inb. 80 kr 3 Illustrerad av författaren. Även foton.
Sommelius, Torgny Bort genom Asien. Bonniers 1957 262 Häft 45 kr 3 Torgny Sommelius for till Asien från Sverige med sin Volkswagenbuss. Med foton.
Soon Juan, Chee Om detta får ni inte berätta (Det handlar om Singapore) Silc förlag 2007 206 Häft 45 kr 4 Utrangerad biblioteksbok, men i mycket bra skick. Författaren dömdes till fängelse när boken skulle gå i tryck.
Strandberg Olle Tigerland och söderhav Wahlström & Widstrand 1952 256 Inb 120 kr 4 Rikt fotoillustrerad. Karta
Strandberg, Mikael På cykel från Chile till Alaska Dalaförlaget 1989 250 Inb. 120 kr 3
Strömberg, Kjell. Det ljuva Frankrike. Bonniers. 1936 237 Inb. 150 kr 3 Illustrerad med foton och teckningar.
Suggs, Robert C. Polynesien, folk och kulturer Prisma pocket 1963 256 P 35 kr 3
Sundman, Per-Olof Anteckningar i den högsta norden, under Ymerfärden sommaren 1980. Borlänge bokhandel 1980 48 Häft 40 kr 4 Med skyddsomslag. Omslag Gunnar Brusewitz.
Svanberg, Harald Glimtar från Kina Norstedt & Söner 1919 99 Inb 95 kr 3 Fin liten bok inbunden av Karl Björklinds bokbinderi i Köping.
Svensson, Knut. Vit och svart i Sydafrika. Samförlaget. 1958 163 Inb. 45 kr 3 Med dedikation.
Svensson, Roland Hav och människor Vingförlaget 1960 216 Inb 50 kr 3 Med foton, samt teckningar av författaren.
Söderberg Gustav Ruinerna ropa Filadelfia 1946 84 Inb 25 kr 2 Intryck från Norge och Finland i.o.m. Krigsslutet
Söderblom, Anna. En amerika-bok. Sv. Kyrkans diakonistyrelses bokförlag. 1925 282 Inb. 35 kr 3 Mycket foton.
Södergren, Sigfrid. Dans mot mörk botten. Forum. 1964 170 Inb.sk. 100 kr 4 Illustrerad med fotografier.
Takman, John Vår vid sydkinesiska sjön Clarté 1959 140 Inb sk.o. 95 kr 4 Fin liten bok. Om en resa i Vietnam och Kina 1958. Dedikation.
Taube, Evert (inledn.) Otto-Wasow, Kurt (foto) Rivieran Rabén & Sjögren 1961
Inb sk.o. 125 kr 3 Skyddsomlslaget har ett par revor, i övrigt gott skick.
Tell, Lillemor Mitt kvarter i Paris. Hörn för rastande vagabonder. Strömbergs
162 Inb. 55 kr 3 Illustrerad med helsides teckningar. Linneband.
Themelis, Petros Mykonos-Delos, archaeological guide. Apollo Editions 1977
Häft 35 kr 4 Bra skick. Mycket bilder.
Tollet, Håkan. Med Hannibal mot gröna hav. Wahlström & Widstrand 1955 255 Häft 55 kr 3 Rapport om en 700-milafärd per motorcykel med sidvagn till Jugoslavien. Illustrerad med teckningar. Lite sned rygg.
Torén, Olof En ostindisk resa Tidens förlag 1961 163 Inb. 50 kr 3 Nötningar på ryggen
Turnbull, Colin M. Bergsfolket Pan 1974 227 P 20 kr 2 Lös i limningen.
Törnquist, John Genom vildmarker och sagoländer Sv.missonsförl. 1928 518 Inb 70 kr 3 Grönt klotband med text präglad i guld. Omslaget medbundet. Beskriver en resa från Kaschgar i Östturkestan till Jerusalem. Rikt illustrerad.
Ussing, J.L. Fra Hellas och Lilleasien i foraaret 1882. Gyldendalske , Köbenhavn. 1883 268 Inb. 80 kr 2 Med två utvikbara kartor. Några sidor med smutsfläckar.
Waldenström P. Genom norra Amerikas förenta stater Pietistens exp. 1890 616 Inb 350 kr 4 Vackert illusterad. Rött gulddekorerat band med motivprägel på både rygg och pärmens framsida.
Waldenström P. Genom norra Amerikas förenta stater Pietistens exp. 1890 616 Inb 120 kr 3 Vackert illusterad. Ljusbrunt gulddekorerat band med prägel på rygg och pärmens framsida. Några små riss på ryggen.
Waldenström, P Genom Norra Amerikas förenta stater Pietistens expedition 1891 615 Inb 130 kr 3 Rikt illustrerad
Waldenström, P Till Österland A.L. Normans förlags-expedition 1896 800 Inb 160 kr 4 Förlagets dekorerade band. Rikt illusrerad i gott skick.
Waldenström, P. Till Kina, reseskildringar. Normans förlag. 1908 356 Inb. 170 kr 4 Fint skick.
Wallenberg, Jacob Min son på galejan Bra klassiker 1979 214 Inb 45 kr 4 Sk.omsl.
Wallenberg, Jacob Min son på galejan, eller en ostindisk resa. Bonniers 1922 192 Inb 80 kr 3 Fint litet halvfr band."Innehållande allehanda smått bläckhornskram samlat på skeppet Finland som avseglade från Göteborg i december 1769 samt återkom därsammastädes i juno 1771 " Jacob Wallenberg.
Wallenberg, Jacob Min son på galejan, eller En ostindisk resa. Bonniers 1922 192 Häft 50 kr 3 Häftad med skyddsomslag. I serien Bonniers universalbibliotek.
Wallström, Tord Drömmen om en ö Norstedts 1974 215 Inb sk.o. 80 kr 4 Tord Wallströms besök på Maldiverna. Med foton.
Vasili, Grefve Paul Från Berlins salonger, interiörer tecknade i bref till en ung diplomat. Bonniers 1884 176 Inb 145 kr 3 Bland annat om Herr Stöcker och judefrågan. Mörkt mindre halvfranskt band.
Westeson , Hjalmar. Ödemarkens lustgård. Sv. Kyrkans diakonistyrelses bokförlag. 1923 184 Häft. 70 kr 2 Sned i rygg
Wetterfors Paul Finn Malmgren Natur & Kultur 1928 216 Inb. 100 kr 3 Bl.a. Om navigering av luftskepp & hur man spår väder
Viezzer, Moema Om ni låter mig tala. Författarförlaget 1978 264 P 40 kr 3 Vittnesbörd av Domitilia Barrios de Chungara, en kvinna från Bolivias gruvor. Förord av Sun Axelsson. Originalutgåva.
von Hesse-Wartegg Ernst Indien och dess furstehus Hugo Gebers 1907 460 Inb 80 kr 3
Wood Frances The silk road Folio society 2002 270 Inb 180 kr 4 Slipcase. 100 illustrations, 70 in colour.
Wormser, J. A. Genom boernas land- från Amsterdam till Pretoria Svithiod 1900 267 Inb 60 kr 3 Några fläckar på pärmen
Wrangel, F.U. Ströftåg i New York och annorstädes. Wahlström & Widstrand 1907 217 Inb. 100 kr 3 Illustrerad med foton av arkitektur från New York, samt ett antal teckningar av författaren.
Wrangel. F.U. Axel Oxenstiernas resa till & i Frankrike 1635 Norstedts 1914 242 Inb. 80 kr 3 Illustrerad, karta i slutet
Wästberg, Per I Sydafrika, resan mot friheten Wahlström & Widstrand 1995 338 Inb 65 kr 3 Med foton.
Wästberg, Per På svarta listan Bonniers 1964 292 Inb 45 kr 4
Wästberg, Per På svarta listan. Wahlström & Widstrand 1960 304 Häft 50 kr 3
Wästberg, Per. På svarta listan. Bonniers. 1960 292 Inb. 60 kr 3
Zetterholm, Tore Tibet - Mellan Buddha och Marx Bra böcker 1981 176 Inb 140 kr 5 Mycket foton. 4:o-format. Bra skick.
Zetterholm, Tore / Hanski, E Den överkörda kängurun Bra böcker 1975 160 Inb 70 kr 3 Rikligt med foton av Eino Hanski.
Zilliacus Emil Pilgrimsfärder i Hellas Gebers 1951 205 Inb 40 kr 3 Exlibris-stämplar.
Zilliacus Emil Tempe och Thermopyle Gebers 1956 161 Inb 50 kr 3 Exlibris-stämplar. Illustrerad av Hugo Zuhr.
Örneman, Josef På filmfärd till urskogsfolket Svenska missionsförbundet 1929 199 Inb 90 kr 3 Fint rött halvfranskt band.
Östrup, J. Skiftende horizonter. Gyldendalske , Köbenhavn. 1894 393 Inb. 270 kr 3 Skildringer och iagttagelser fra et ridt gennem örkennen og Lille-asien. Vackert dekorerat band med 4 upphöjda bind.

Där äventyren locka. 16 världsresenärer berätta. Åhlen & Söner. 1937 241 Inb. 90 kr 3

Japan pocket guide Berlitz 2000 256 P 35 kr 5 Nyskick. Fickformat. Helt i färg. På engelska.

Med Smell över Nordsjön Forum 1953 211 Hft 45 kr 3 Om långsegling
* = Kvalité på boken från 1 (sämst) till 5 (nyskick).
Skicka beställningar per E-post: bokmasarna@yahoo.com

Alternativt skicka beställning i vanligt brev till
Peter Häger, Norvägen 14, 792 32 Mora

Till förstasidan