Poesi, dikter.

Ett urval av främst svenska diktare och poeter som Gustaf Fröding, Runeberg, Tegnér




  Titel Förlag År Sidor Band Pris... *  
Diktarna skriver, 43 dikter ur Calman de Pándys lyriska gästbok. Trevi 1976 107 Inb sk.o. 70 kr 3 Med diktarnas egna skrivstil avkopierade från gästboken.
Agrell, Sigurd Hundra och en sonett Bonniers 1906 121 Inb 200 kr 3 Med vignetter av Sigge Bergström. Dedikation. Halvfr band. Stor 8:o
Ahlenius, Holger(I urval av) Skaldernas Frankrike Bonniers 1948 176 Häft 50 kr 3 Johannes Edfelt, Ola Hansson, Tegnér m.fl. Illustrerad av Yngve Berg.
Andersson Dan Visor och ballader Tiden 1987 264 Inb 40 kr 3 Sk.omsl.Illustrerad av Einar Forseth.
Andersson, Dan En spelmans visor. Plus 1976 160 Inb. 45 kr 3 Ilustrerad av Svenolov Ehrén
Arvidson Stellan Gränslandet Bonniers 1929 102 Hft 35 kr 3
Arvidson, Stellan I skorpionens tecken. Tidens förlag 1927 110 Häft 45 kr 2 Debut. OU. Lite skador på rygg, annars ok.
Asplund, K./Silfverstolpe G.M. Vers från väster, modern engelsk lyrik. Bonniers 1924 92 Häft 40 kr 4 Bra skick. Ny samling.W. B Yeats, A. E. Housman m.fl.
Asplund, Karl Dagen kommer Bonniers 1943 125 Häft 50 kr 3
Bellman Carl Michael Valda sånger Lindqvists 1949 155 Inb 50 kr 4 Urval från epistlarna och sångerna med ett företal
Bergman, Johan Ur forntidens sång. Et urval ur antikens diktning. Ljus 1908 106 Häft 45 kr 3
Blomberg, Erik Hägerboet, Kinesisk lyrik Norstedts 1950 95 Häft 45 kr 4 Kinesiska dikter från tre årtusenden. Gott skick, ouppsprättad.
Blomberg, Erik Lyriska tolkningar. Wiken 1990 327 inb sk.o. 50 kr 4 Förord av Johannes Edfeldt.
Blomberg, Erik Tolkningar (av engelsk och tysk lyrik) Bonniers 1926 79 Häft 45 kr 3 Bl.a. John Keats, Goethe, Hölderlin, Theodor Storm m.fl.
Blomberg, Erik Visor Bonniers 1924 85 Häft 45 kr 3 Häftad originalupplaga.
Boye, Karin De sju dödssynderna. Bonniers 1941 120 Häft 40 kr 2 Fukt-fläckig och solkig.
Boye, Karin Dikter Bonniers 1974 292 Inb 50 kr 4 Exlibris-stämplar
Boye, Karin Härdarna Bonniers 1927 87 Häft 250 kr 3 Häftad originalupplaga i ganska bra skick.
Boye, Karin Moln. Dikter. Bonniers 1922 62 Häft 550 kr 3 Debutbok av Karin Boye i häftad originalupplaga i rätt bra skick.
Boye/ Ekelöf m.fl. Vår tids poesi Bonniers 1959 283 Inb 45 kr 3 Urval av Olof Lagercrantz. Exlibris-stämplar.
Brunius, Teddy (red.) Diktens Uppsala Bonniers 1952 166 inb sk.o. 50 kr 3 Medbundna omslag samt skyddsomsl. Med Karin Boye, Olof Thunman mfl. Fina Uppsala-teckningar av Mark Sylwan.
Bäckström, Edvard. Lyriska dikter. F & G Beijers förlag. 1895 298 Inb. 80 kr 2 Smutsig och fläckig på bakpärm, sned rygg. Format: 8 * 12 cm.
Carpelan, Bo Källan Bonniers 1973 70 Hft 40 kr 3 Osprättad
Catullus, Vergilius m.fl. Romersk poesi Bonniers 1929 515 Inb 40 kr 2 Fuktskadad inlaga. Världslitteraturen hlfr band.
Choraei, Michael. Samlade skaldestycken. Örebro, N.M. Lindh. 1815 311 Inb. 170 kr 2 Med förord och levnadsbeskrivning av Choraeis liv på XXXIV sidor. Nötta pärmar, fläckar på inlagan och pärm-insidor ,mörk skinnrygg med läsbar titel. 1:a upplagan.
Coleridge, Samuel Taylor Poems by S.T. Coleridge. Blackie. Glasgow. u.å. 313 Inb. 45 kr 3 Introduction by Alice Meynell. Blått band i mindre format. Utan tryckår.
Collinder, Björn (tolkning) Kalevala Forum 1950 428 Inb 40 kr 3
Dagerman Stig Dagsedlar Arbetaren 1954 158 Hft 70 kr 3 Dagsverser publicerade i Arbetaren. 2:a uppl. Skyddsplast, exlibrisstämplar.
Dagerman, Stig Dagsedlar Norstedts 1995 227 Inb 50 kr 4 Mkt bra skick.
Dagerman, Stig. Bröllopsbesvär. Vingförlaget. 1954 217 Inb. 40 kr 3
Dahlberg, Folke Den berusade båten Wahlström & Widstrand 1950 110 Hft 80 kr 3 Illustrerad med författarens surrealistiska teckningar och grafik.
Dahlberg, Folke Vattenår FIBs lyrikklubb 1963 91 Inb 60 kr 3 Ngt gulnad pärm. Med teckningar av författaren. Exlibris-stämplar
Dalquist, Valdemar. På de bräder som… Gebers 1935 89 Häft. 60 kr 4 2a uppl. Skådespelaren Valdemar Dalquists poesi fick positiv respons från kritikerna.
Diktonius Elmer Ringar i stubben FIBs lyrikklubb 1954 96 Inb 50 kr 3 Exlibris-stämplar.
Doré, Gustave Dantes divina comedia Nordiska förlaget 1912 160 Inb 35 kr 3 136 bilder.
Edfeldt, Johannes. Hemliga slagfält. Bonniers. 1952 118 Häft. 50 kr 4 Fint skick.
Edfelt Johannes Ekolodning Bra lyrik 1986 253 Inb 60 kr 4 Exlibris-stämplar.
Edfelt Johannes Synkrets Bonniers 1974 80 Hft 35 kr 3 Tolkningar, delvis ouppsprättad
Edfelt, Johannes Ansikten Bonniers 1929 116 Häft 45 kr 4 Originalupplaga i bra skick.
Edfelt, Johannes Broar, lyriska tolkningar Bonniers 1987 77 Häft 30 kr 4 Fint skick
Edfelt, Johannes Högmässa Bonniers 1934 100 Häft 125 kr 4 Häftad originalupplaga i nästintill nyskick.
Edfelt, Johannes I denna natt. Bonniers 1936 96 Häft 75 kr 4 Originalutgåva illustrerad av Bertil Bull-Hedlund.
Edfelt, Johannes Sång för reskamrater. Bonniers 1941 115 Häft 45 kr 4 Häftad originalupplaga i bra skick. Framsidan av Bull-Hedlund.
Eggehorn Ylva Jesus älskar dig Svalans lyrikklubb 1975 101 Inb 35 kr 3 Exlibris-stämplar
Ehne, Gunnar Sôm sagt va, dikter. Heidruns förlag 1990 111 Inb sk.o 60 kr 3 Skyddsomslag en akvarell av Lars Lerin.
Ekelöf Gunnar Dikter 1932-1951 Bonniers 1956 222 Inb 40 kr 3 Exlibris-stämplar.
Ekelöf Gunnar En natt i Otocac Bonniers 1961 80 Inb 110 kr 4 Exlibris-stämplar
Ekelöf Gunnar Strountes Aldus/Bonniers 1966 72 P 50 kr 4 2:a uppl. Exlibris-stämplar.
Eklund, R. R. Det unga ögat. Holger Schildt 1927 49 Häft 45 kr 4 Originalupplaga i bra skick.
Enckell, Rabbe/Fischer En bok om Johannes Edfelt FIB:s lyrikklubb 1960 90 Hft 40 kr 3 Essä av Enckell, dikturval, bibliografi, m.m.
Englund, Lars Bränning av ljus. Ett tvärsnitt av naturlyrik. LTs förlag 1954 57 Häft 35 kr 3 Häftad OU i en brun skyddskassett.
Englund, Lars Japansk lyrik. LTs förlag 1953 55 Inb sk.o 45 kr 4 Inbunden med skyddsomslag.
Englund, Lars Säg du. Wahlström & Widstrand 1941 41 Häft 150 kr 4 Originaupplaga i bra skick, med dedikation samt många bifogade tidningsurklipp om Lars Englund bl.a. från hans dödsolycka 1959. Även 2 maskinskrivna blad med dikter daterade 1940.
Erikson Bernt Harens vägar äro icke alltid Herrens vägar Eget förl. 1953 239 Hft 70 kr 4 Prosalyrik. Tryckt i 1000 ex. Tillskrift på titelbladet av förf.
Ferlin Nils En döddansares visor/ Barfotabarn Bonniers 1948 95 Inb 50 kr 3 Exlibris-stämplar.
Ferlin, Nils Bröder under vindar sju, och andra dikter och visor ur radiospelen. Bonniers 1982 142 Inb sk.o 20 kr 4 Biblioteksficka på bakpärmens insida.
Ferlin, Nils En gammal cylinderhatt. Bonniers 1962 84 Inb sk.o 25 kr 3
FitzGerald, Edward The Rubáiyát of Omar Khayyám. G. Routledge, London 1908 160 inb 100 kr 2 With 12 photogravures after Gilbert James, 12th thousand. Saknar ett försättsblad. Lite solkig pärm. Några ritade streck på ett par sidor. Normalt sett en dyr bok (kolla gärna på www.abebooks.com)
Fleming, Geranna. Starting with Coquille. Prescott street press;US. 1978 49 Häft 80 kr 5 Poems by Geranna Fleming, Etchings by LaVerne Krause, Softbound edition, 1st printing only 500 copies. Perfekt skick!
Forsberg, Arne Livsväv Proprius 1989 62 Häft 45 kr 4 Dedikation.
Forss, Harald (saml. Av) Svenska landskapsdikter. Rabén & Sjögren 1960 111 inb sk.o. 45 kr 4 Med trevliga svartvita teckningar av Gunnar Brusewitz. Bra skick. Namn försättsblad.
Forssell Lars Jag står här på ett torg Förf.förlaget 1979 312 Inb 60 kr 3 Sk.omsl. SÅNGBOK. Ex.libris.
Forssell, Lars Försök Bonniers 1972 49 Inb sk.o. 150 kr 3 Med skyddsomslag efter Gustave Doré.
Forsslund Karl-Erik Till ett bergfolk Wahlström & Widstrand 1919 166 Hft 60 kr 3 Ryggen ngt lagad
Forsslund Karl-Erik Till fjälls Wahlström & Widstrand 1918 151 Hft 40 kr 3 2:a uppl. Skada på omslagets baksida
Fröding Gustaf Dikter 1+2 Bonniers 1925 297+213 Skinnbnd 80 kr 3 Rosenupplagan. Ryggarna lätt blekta
Fröding, Gustaf Brev 1877-1891, brev 1892-1909 (samlade skrifter del 15 och 16) Bonniers 1922 212+170 Inb 75 kr 2 Halvfranskt band med röd rygg. En bit av pärmpappen på framsidan avriven.
Fröding, Gustaf Dikter, i urval av Gunnar Ekelöf Bonniers 1943 354 Inb 45 kr 3
Fröding, Gustaf Efterskörd, (Samlade skrifter del 7) Bonniers 1921 261 Inb 50 kr 3
Fröding, Gustaf Räggler å paschaser, på vårat mål tå En Bonne. Boka numra två. Bonniers 1907 67 Inb. 150 kr 3 Tredje upplagan i ett enkel litet privatband.
Fröding, Gustaf. Dikter. Bonniers Svalan 1950 290 Inb. 75 kr 4 Illustrationer av Gunnar Lindvall.
Gierow Karl Ragnar Ut mot udden Norstedts 1977 87 Inb 35 kr 3 Ett urval från förf:s femtioåriga produktion. Illustrerad av Gunnar Brusewitz.
Gierow, Karl Ragnar Solen lyser Bonniers 1925 63 Häft 45 kr 3 OU. Debut.
Gierow, Karl Ragnar Ödletid. Norstedts 1937 100 Häft 45 kr 3 Originalupplaga.
Gierow, Karl Ragnar. Den gyllene ungdomen, dikter. Norstedts 1928 109 Häft. 40 kr 3
Granström Lars Plötsligt slår blixten ned Lars Andersson förl. 1999 44 Hft 35 kr 3 Haikudikter. Tillskrift av författaren.
Gripenberg, Bertel. Gallergrinden Helias förlag, Helsingfors 1905 122 Hft 80 kr 3
Gripenberg, Bertel. Spillror Holger Schildts förlag 1917 76 Hft 60 kr 3
Grundström, Helmer I torparskogen. Wahlström & Widstrand 1945 99 Häft 45 kr 2 Liten skada på rygg. Framsidan av Stig Åsberg.
Gullberg Hjalmar 100 dikter Norstedts 1949 188 Inb 50 kr 3 Ett urval ur sex versböcker
Gullberg Hjalmar Ögon, läppar Norstedts 1959 93 Inb 50 kr 2 Stötskador på ryggen. Exlibris-stämplar.
Gullberg, Hjalmar Andliga övningar. P. A. Norstedt & Söner 1932 104 Häft 45 kr 3 Häftad originalupplaga.
Gullberg, Hjalmar Kärlek i tjugonde seklet. Norstedts 1933 111 Häft 75 kr 2 Häftad originalupplaga.
Gullberg, Hjalmar Sången om en son, och andra tolkningar av främmande lyrik. Norstedts 1944 108 Häft 25 kr 3 Bl.a. F. García Lorca och Gabriela Mistral.
Gustavsson-Lager Alvar Liljeknoppar Eget förl. 1938 40 Hft 25 kr 3 Omslaget ngt. ljusskadat
Hammarberg Åkesson, Jarl och Sonja Strålande dikter / Nej så fan heller. Bonnier 1967 96 Häft 75 kr 4 Häftad originalupplaga i bra skick.
Hansson Karin/Nilsson Stig Dikt om teknik Akademiförl. Gumperts 1968 85 Hft 40 kr 3
Hedlund, T/Ramnefalk, M-L. (urval) Älska mig,nu ! Folkhälsoinstitutet 1994 248 P 30 kr 4 Dikter av ungdomar. Bra skick.
Heidenstam Verner von Dikter 1+2 Bonniers 1924 170+176 Skinnbnd 60 kr 3 Rosenupplagan. Vackra band, del2 ngt fuktskadat
Heine Heinrich Dikter i urval FIBs lyrikklubb 1955 76 Inb 35 kr 4 Exlibris-stämplar.
Heine, Heinrich Sångernas bok Carl Sunesons 1885 310 Inb 45 kr 2 Biblioteksbok, Stockholms stadsbibliotek
Heine, Heinrich Tyskland en vintersaga Bonnier 1919 165s. Hft. 70 kr 3 Översättning av Hjalmar Söderberg
Heine, Heinrich. Dikter. FIB:s lyrikklubb. 1955 76 Inb. Sk. 40 kr 4
Hellsing, Lennart / Fibben Hald Verserade tankar. Alfabeta 1999 112 Häft 45 kr 5 Mkt bra skick.
Hemmer, Jarl Klockan i havet. Bonniers 1939 126 Häft 45 kr 3
Henmark Kai Resandes ensak Rabén & Sjögren 1960 127 Inb 35 kr 3 Sk.omsl. Del i Partisanserien
Henrikson Alf Dikter Bonniers 1982 115 Inb 35 kr 3 Ingår i "Den svenska lyriken". Exlibris-stämplar.
Henrikson Alf Minsann Svalans lyrikklubb 1976 100 Inb 40 kr 3 Exlibris-stämplar.
Henrikson Alf Snickarglädje Bonniers 1974 92 Inb 50 kr 4 Vackert illustrerad av Björn Berg. Exlibris-stämplar.
Henrikson Alf/ Tsu-Yu Hwang Fjärran Bonniers 1954 124 Inb 40 kr 3 Lyrik från hela världen i tolkning. Teckningar av Birger Lundqvist.
Henrikson, Alf Verskonstens ABC Bra Böcker 1982 182 Inb 45 kr 4 Teckningar av Björn Berg
Hjern Kjell Den eviga glädjens palats Gebers 1958 97 Inb 80 kr 3 Kinesiska dikter från två årtusenden. Exlibris-stämplar.
Homeros Odysséen Gleerups 1957 308 Inb 40 kr 3
Ibsen Henrik Digte Gyldendalske, Kristiania 1923 156 Inb 50 kr 3
Isaksson Arne Dödskyssen från Tjernobyl Eget förl. 1987 124 Inb 50 kr 3 Signerad av förf.
Isaksson Arne Lagomafolket Eget förl 1988 144 Hft 35 kr 3 Signerad
Isaksson, Folke Tecken och under Bonniers 1981 128 Inb sk.o. 60 kr 4 Bra skick med skyddsomslag.
Jochnick, Catarina Det lyser i kvarnen Inferi 1978 32 Häft 35 kr 5
Josephson, Erland Lyssnarpost Bonniers 1949 101 Häft 45 kr 4 Ouppsprättad
Jürgenson, Friedrich Rösterna från rymden Saxon & Lindströms förlag 1964 208 Häft. 55 kr 3
Karlfeldt Erik Axel Vildmarks- & kärleksvisor/ Flora & Pomona Wahlström & Widstrand 1979 250 Inb 40 kr 3 "Minnesupplaga"
Karlfeldt, Erik Axel Hösthorn Wahlström & Widstrand 1927 142 Inb. 45 kr 3 Inbunden originalupplaga.
Karlfeldt, Erik Axel. Fridolins lustgård + Dalmålningar på rim. Wahlström & Widstrand. 8e uppl. 1920 140 Inb. 60 kr 3
Karlfeldt, Erik Axel. Fridolins poesi + Fridolins lustgård( i ett band.) Wahlström & Widstrand 1917 120+140 Inb. 200 kr 4 Stämpel "Älvdalens sjukstuga på förblad".
Knutsson, Per Livsbilder Inferi 1981 79 Häft 35 kr 4
Lagercrantz, Olof Dikter från Mossen Wahlström & Widstrand 1943 85 Häft 45 kr 3 Originalupplaga. Ngt fläckig på ryggen.
Lagerkvist Pär Dikter Bonniers 1942 384 Inb 110 kr 3 Innehåller "Ångest","I stället för tro","Den lyckliges väg";"Hjärtats sånger", Vid lägereld","Genius","Sång och strid". Mörka fläckar på skinnryggen.
Lagerkvist, Pär Dikter Bonniers 1955 440 Inb 50 kr 4 Blått klotband.
Lagerkvist, Pär Dikter Bonniers 1965 285 Inb sk.o. 50 kr 4
Lagerkvist, Pär Genius Bonniers 1937 80 Inb 80 kr 3
Lagerkvist, Pär Hjärtats sånger. Bonniers 1926 80 Häft 60 kr 2 Originalupplaga.
Langenskjöld, Greta. Dikter. Andra samlingen. Söderström & co 1915 90 Hft 45 kr 3
Lawrence, D. H. Blommor & Människor FIB:s lyrikklubb 1957 77 Häft 35 kr 3
Lillpers, Birgitta Propolis Wahlström & Widstrand 1995 109 Inb sk.o 45 kr 5 Nyskick
Lindorm, Erik Min värld. Bonniers 1918 61 Häft 45 kr 2 Lite skadad i ryggen. Med namnteckning försättsblad: Stellan Arvidson Lund 1923
Lindorm, Erik Tal till mitt hjärta. Bonniers 1915 62 Häft 30 kr 3
Lindqvist, Ebba De fåvitska jungfruerna. Bonnier 1957 78 Häft 45 kr 4
Ljungdal, Arnold. Ungdom Bonniers 1931 78 Häft 100 kr 4
Lorca, Federico García. Poet i New York. FIBs lyrikklubb 1959 91 Inb 50 kr 3 Exlibris-stämplar
Lu Xun Vidgräs FIB:s lyrikklubb 1988 87 Häft 40 kr 4
Lugn, Kristina Lugn, bara Lugn Alba 1987 238 P 30 kr 3 Samlar Lugns första sex diktsamlingar 1972-1983
Lönnrot Elias (red) Kalevala Atlantis 2001 384 P 35 kr 3 Den senaste översättningen från 1999.
Löwenhjelm Harriet Dikter Norstedts 1948 142 Inb 40 kr 3 Exlibris-stämplar, skyddsplast.
Malmsten, Bodil inte med den eld jag har nu Bonniers 1993 75 inb sk.o. 50 kr 5 Nyskick.
Malmström, Bernhard Elis Dikter Bonniers 1855 301 Inb 45 kr 3 Mörkt klotband utan skador.
Martinson Harry Cikada Bonniers 1953 153 Inb 70 kr 3 6:e-12:e tus. Pärmarna något fuktslagna. Exlibris-stämplar.
Martinson Harry Dikter om ljus och mörker Bonniers 1971 128 Inb 60 kr 4 Exlibris-stämplar.
Martinson Harry Doriderna Bonniers 1980 88 Inb 80 kr 4 Efterlämnade verk; lyrik & prosa. Exlibris-stämplar.
Martinson Harry Tuvor Svalans lyrikklubb 1974 79 Inb 70 kr 4 16:e-22:a tus. Första utgåva med teckningar av förf. Exlibris-stämplar.
Martinson, Harry Aniara Bonniers 1974 171 Inb 45 kr 3
Martinsson Harry Vagnen. Bonniers. 1960 130 Häft. 150 kr 4
Medelius, Birgitta Sent möte Inferi 1986 39 Häft 40 kr 5
Mistral, Gabriela Dikter Norstedts 1946 89 Inb sk.o. 45 kr 4 I tolkning av Hjalmar Gullberg.
Moodysson, Lukas Mellan sexton och tjugosex Wahlström & Widstrand 2001 121 P 40 kr 4
Moore, Thomas Irländska melodier Wahlström & c 1859 216 Inb 140 kr 3 Bra skick, fint band.
Mörne, Arvid Den förborgade källan. Holger Schildts förlag 1930 103 Hft 45 kr 3
Mörne, Arvid Det ringer kväll. Holger Schildt 1931 86 Häft 35 kr 2 OU. Ngt dålig i ryggen.
Mörne, Arvid Samlade dikter, rytm och rim Holger Schildts förlag 1919 80 Hft 35 kr 1 3e uppl. Naggat omslag.
Neruda, Pablo Den stora oceanen FIBs lyrikklubb 1956 78 Inb 50 kr 3 Exlibris-stämplar
Neruda, Pablo. Den stora oceanen Fib:s lyrikklubb
77 Inb. 40 kr
Sk.omsl.
Nordenflycht, Kellgren m.fl. Svenska kärleksdikter Bonniers 1926 151 Skinnbnd 60 kr 3 Urval av Erik Lindorm
Norlind, Ernst Dikter. Bonniers 1907
Häft. 45 kr 4 Fin lyrikbok med trevliga små vinjetter av författaren på nästan varje sida.
Nybom, Johan Samlade dikter P. Hansellis förlag 1853 312 Inb 50 kr 2
O´Månsson, Lasse Min pianist är sjuk Inferi 1983 84 Häft 80 kr 5
Oljelund, Ivan Åska Bonniers 1919 62 Häft 35 kr 2 Häftad OU, ett veck på baksidan.
Olofsson Rune Pär Fågel med snabba vingar Sv.kyrkans diakonistyrelses förl. 1949 60 Hft 40 kr 3 Förf:s debut. Namnteckning.
Oscar Fredrik Dikter. P.B. Eklunds -Fröléen & comp. 1907 130 Inb. 45 kr 3 Med fina små vinjetter och teckningar.
Parland Ralf Zodiaken Bokkonsum 1961 64 Hft 45 kr 3 Med laveringar av Börje Sandelin. Tillskrift.
Perse, Saint-John Chronique / Krönika Bonniers 1961 49 Häft 60 kr 3 Nobelpristagare 1960. Svensk tolkning av Dag Hammarskjöld. Även med franska texten. Exlibris-stämplar.
Procopé, Hjalmar I sanden Söderström & co 1915 86 Hft 35 kr 3
Quasimodo Salvatore Dikter Bonniers 1959 62 Inb 40 kr 3 Exlibris-stämplar.
Quasimodo, Salvatore Och plötsligt är det afton. FIBs lyrikklubb 1959 84 Inb. 35 kr 3 Tolkning av Arne Lundgren.
Rosen Björn von Tjäderklockan. Gebers. 1941 75 Häft. 60 kr 4
Runeberg Johan Ludvig Fänrik Ståls sägner Bonniers 1923 226 Inb. 100 kr 3
Runeberg, Johan Ludvig Samlade Skrifter, första bandet. Norstedt & Söner 1876 509 Inb. 45 kr 2
Rydberg, Viktor. Viktor Rydbergs dikter. Bonniers. 1952 262 Inb. 90 kr 4
Rönnings Minna …som vinden säger gräset Eget förl. (?) 52 Hft 40 kr 4 Exlibris-stämplar.
Sandburg, Carl (Rebecca West edit.) Selected Poems by Carl Sandburg. Harcourt, New York. 1954 289 Inb sk.o 45 kr 4
Sandell, Tom Obeväpnad till tänderna Söderströms 1971 129 Häft 150 kr 3 Numrerad (147/500) och signerad av förf.
Sandström, Erik. Hemligt ljus. Wilhelmson 1945 63 Häft. 35 kr 3
Schiller, Harald Dikter Wahlström & Widstrand 1951 68 Häft 35 kr 3
Scott Walter Sjöfröken Georg Scheutz 1829 303 Inb 60 kr 3 Fin skinnrygg. Lyrik i episkt format.
Selander, Sten En dag Bonniers 1934 132 Inb 40 kr 3 6e uppl. Dek klotband.
Selander, Sten (I urval av) Levande svensk dikt, från fem sekel. Bonniers 1941 478+456 Inb 90 kr 3 Antologi med de flesta kända svenska poeterna.Rött klotband.
Selander, Sten. (Antologi) Fågelsång, Poesiantologi. Bonniers. 1943 247 Häft. 240 kr 4 Med bl.a.J.L.Runeberg, Karl Asplund, Einar Malm. Illustrerad av Harald Sallberg.
Seth, Carl Magnus von Ögats sång Bonniers 1947 55 Häft 185 kr 3 Med dedikation samt 1 dikt skriven på skrivmaskin undertecknad av förf. Dessutom ett handskrivet brev med dikt "Till en Skaldinna i mörkrets år 1943…"
Setterlind Bo Fjorton dagar på jorden Bonniers 1959 88 Inb 35 kr 3
Setterlind, Bo Stryk molnet från din panna. Bonniers 1979 114 Inb sk.o 45 kr 4
Setterlind, Bo Jord och himmel Bonniers 1981 92 Inb 90 kr 3 Med målningar och teckningar av Lars Wellton
Setterling, Bo Jag ligger i mörkret hos dig Bonniers 1995 192 Inb 50 kr 3 Urval av Bo Strömstedt.
Shelley, P. B. Selected Poems Georg G. Harrap & co. London. u.å. Inb. 90 kr 4 Fint dekorerat helskinnband utan tryckår.
Sjöberg Birger Dikter Månpocket 1985 617 P 30 kr 3 Med noter
Sjöberg Birger Fridas bok Bonniers 1924 95 Inb 110 kr 3 Illustrerad av Eigil Schwab. Lätta nötningar på ryggen, i övrigt ett fint exemplar
Sjöberg Birger Fridas visor Hammarström & Åberg 1980 224 Inb 45 kr 4 Sk.omsl. Illustrationer av Pia Forsberg
Sjöberg Birger Syntaxupproret FIBs lyrikklubb 1955 124 Inb 50 kr 4 Exlibris-stämplar.
Sjöberg, Birger Fridas tredje bok FIB:s lyrikklubb 1956 70 Inb 20 kr 3
Sjöberg, Birger (Anna Rosdahl) Mina minnen av Birger Sjöberg FIBs Lyrikklubb 1956 156 Inb 45 kr 3
Snoilsky Carl Dikter Hugo Gebers 1896 355 Inb 70 kr 3
Snoilsky, Carl. Svenska bilder. Jos. Seligmann & C:is förlag. 1886 132 Inb. 45 kr 2 Originalupplaga, 3e tusende. Sliten rygg.
Sonnevi, Göran Små klanger; en röst, Dikter utan ordning Bonnier pocket 1986 245 P 25 kr 3 Några röda streck på framsidan, annars perfekt.
Spong Berit Högsal och örtagård P.A Norstedt & söner 1925 110 Inb. 80 kr 3
Strindberg August Dikter på vers och prosa Bonniers 1911 185 Inb 40 kr 3
Strindberg August Dikter på vers och prosa. Bonniers 1911 185 Häft 75 kr 3 Häftat exemplat i bra skick. 2a upplagan.
Strindberg, August Dikter, på vers och prosa. Bonniers 1911 185 Häft 45 kr 3 2a uppl. Med framsides illustration med mörk skog och en brasa.
Strindberg, August Sömgångarnätter. Bonniers 1912 107 Häft 45 kr 3 August Strindbergs samlade dikter ,andra delen Sömngångarnätter på vakna dagar.
Sundberg, Dan Köttbullar till middag, kärleksdikter Inferi 1982 87 Häft 50 kr 5
Södergren, Nina Lust och fägring Rabén & Sjögren 1973 53 Häft 50 kr 3 Fina teckningar av Nils Stödberg.
Sörbom, Ebba Bortom minnet, bortom glömskan Ordfront 1999 208 Häft 50 kr 5 E Sörbom födes som Ruzsica Schreiber i en judisk familj i Sarajevo. 1944 deporterades hon med sina närmaste till Auschwitz för att slutligen hamna i Bergen- Belsen. Samlingsvolym.
Tanikawa, Shuntaro. At midnight in the kitchen I just wanted to talk to you. Prescott, US. 1980
Häft. 90 kr 5 Häftade upplagan tryckt i end. 700 exemplar.
Tavastjerna, K. A. För morgonbris. Holger Schildts förlag 1919 225 Hft 40 kr 2 3e uppl. Nagg på rygg.
Tegengren, Jacob. Lyrik Söderström & co 1914 108 Hft 40 kr 2 Lång reva på framsidan.
Tegnér, Esaias. Samlade skrifter. Nationalupplaga, första bandet. P.A. Norstedt & söners förlag. 1893 500 Inb. 160 kr 4
Tomson, Ragnar Bikt och dikt Sanningsvittnets förlag 1924 92 Häft 60 kr 4 Fint skick!
Tranströmer, Tomas Sorgegondolen Bonniers 1996 38 Inb sk.o. 55 kr 4 Bra skick med skyddsomslag.
Turgenjev Ivan Senilia Forum. 1972 101 P 35 kr 3
Tzara, Tristan Dada är allt. Bakhåll 2004 63 P. 45 kr 4 Ett axplock avTristan Tzaras galna och vackra dadadiktning.
Wahlund Per Erik Bambuflöjten Wahlström & Widstrand 1956 126 Inb 120 kr 3 Exlibris-stämplar. Illustrerad.
Vennberg, Karl Dikter (2 delar) Bonniers 1995 590 P 30 kr 3
Vennberg, Karl Fiskefärd Bonniers 1949 94 Häft 45 kr 3 Originalupplaga.
Wennerström, Gust. G. Rimmade tankar Ge-Ge-We-förlaget 1977 37 Häft 45 kr 4
Wine, Maria Dikter 1942-1950 Bonniers 1954 189 Häft 50 kr 3 Exlibris-stämplar.
Winter-Hjelm, K. A. (I udvald ved) Norsk Lyrik 1814-1873.Antologi, m. Bl.a. Wergeland, Welhaven, Munch, Björnson, Ibsen. Alb. Cammermeyers forlag. Anden omarb. Og forög. Udg. 1873 432 Inb. 200 kr 2 Helt guldsnitt. Format : 10 * 15,5
Vintilescu Haiku Gebers 1959 112 Inb 90 kr 4 Exlibris-stämplar
Wolgers, Beppe Bilder från Milwaukee Bonniers 1969 50 Hft 100 kr 3
von Platen Magnus Hymn och klagan Wahlström & Widstrand 1959 83 Hft 35 kr 3 Tyska tolkningar
Wästberg, Per (urval av) Kärleksdikter Bonniers 1997 219 Inb 60 kr 4 Mkt bra skick. Antologi , med bidrag av de flesta kända svenska poeterna.
Zagajewski, Adam Ode till mångfalden Bra Lyrik 1987 71 Inb 60 kr 5 Polsk poet som debuterade 1972 med diktsamlingen "Meddelanden"
Åkesson Sonja Jag bor i Sverige Rabén & Sjögren 1966 101 Hft 190 kr 3 Medföljande grammofonskiva med inlästa dikter.
Öijer Bruno K Medan giftet verkar Wahlström & Widstrand 1991 93 P 30 kr 3 Namnteckning
Österling Anders Grinden åt havet Bra lyrik 1985 203 Inb 75 kr 4 Urval 1904-1978 sammanställt av Karin Österling. Exlibris-stämplar.
Österling Anders Årens flykt Bonniers 1947 169 Hft 60 kr 3 Exlibris-stämplar.
Österling, Anders Fränder och främlingar. Bonniers 1921 188 Inb 45 kr 3 Antologi med lyrik av bl.a. Ben Jonson, William Blake, Goethe, Baudelaire, Mallarmé mfl. Rejält halvfranskt band.

Kinesisk lyrik. Natur & Kultur 1958 69 Häft 60 kr 3 I svensk översätning av Tien Lung. Exlibris-stämplar.

Nordisk poetisk årsbok 1964 FIBs Lyrikklubb-Tiden 1964 58 Inb 60 kr 3 Med bidrag av bl.a. Lasse Söderberg och Ingemar Hedenius.

Svenska parnassen, Urval af skaldestycken med originalbidrag. Med. Bl.a. Atterbom, Bellman, Runeberg . Philipp J. Meijer. Första delen. 1850 340 Inb. 180 kr 2 Omsl. Svart tryck på guld

* = Kvalitén på böckerna, från 1 (sämst) till 5 (nyskick).
Skicka beställningar per E-post: bokmasarna@yahoo.com

Alternativt skicka beställning i vanligt brev till
Peter Häger, Norvägen 14, 792 32 Mora


Till förstasidan